Doktor hab. teologii, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Członek Rady Episkopatu ds. Rodziny, Członek Komisji Duszpasterstwa, Członek Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą, Przewodniczący Komitetu ds. dialogu z niewierzącymi, Wikariusz Generalny, Prepozyt Kapituły Katedralnej.

Urodzony 3 stycznia 1969 w Świeciu. Wyświęcony na kapłana 29 maja 1994 w Pelplinie. Mianowany biskupem tytularnym Beatii oraz pomocniczym biskupa pelplińskiego 24 marca 2012. Konsekrowany w Katedrze Pelplińskiej 21 kwietnia 2012.

Rezydencja:

ul. Kanonicka 1, 83-130 Pelplin

Diakon: Zbigniew Machnikowski, lic. teol.

ul. Podgórska 4A/19, 81-166 Gdynia

Życiorys

Bp Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 roku w Świeciu. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy; 1988-1994 odbył studia w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji pelplińskiej; w 1993 roku obronił w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie pracę magistrską pt. Twórczość monumentalna artysty-rzeźbiarza Franciszka Duszeńki, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Janusza Pasierba; 1994 przyjął święcenia kapłańskie; 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie; 1996-1998 sekretarz i kapelan bpa pelplińskiego Jana Szlagi; 1996-1998 redaktor dwutygodnika diecezji pelplińskiej „Pielgrzym”; 1988 rozpoczął studia stacjonarne z zakresu teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL; 2000 uzyskał tytuł licencjata teologii; 2003 obronił doktorat z teologii pastoralnej na podstawie pracy pt. Czytelnictwo religijne jako środek formacji religijnej wiernych, napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Ryszarda Kamińskiego. W 2010 roku uzyskał habilitację z zakresu teologii pastoralnej na podstawie dorobku naukowego i dysertacji pt. Uczestnictwo wiernych świeckich w budowaniu Kościoła-Wspólnoty. Studium teologicznopastroalne w świetle nauczania Kościoła (1962-2009). Lublin: Wydawnictwo KUL 2010 ss. 458), za którą otrzymał Nagrodę indywidualną Rektora KUL.

Od 2001 asystent, a od 2006 adiunkt przy Katedrze Teologii Pastoralnej Ogólnej Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki. Od  2011 do  2014 kierownik Katedry Teologii Pastoralnej Szczegółowej KUL.

W 2000 rozpoczął wykłady z zakresu teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Pelplińskiej oraz w Instytucie Teologicznym Diecezji Pelplińskiej. W latach 2003-2005 sekretarz Instytutu Teologii Pastoralnej KUL, w latach 2004-2008 sekretarz „Roczników Teologicznych” z. 6, pastoralny. Od 2009 sekretarz „Roczników Pastoralno-Katechetycznych”. Należy również do Kolegium Redakcyjnego „Zeszytów Chojnickich” oraz Kolegium Redakcyjnego „Biblioteki Filomaty”. Jest konsultorem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Przynależy do Towarzystwa Naukowego KUL, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów. W 2009 został kapelanem honorowym Ojca Świętego.

W pracy naukowej koncentruje się na podmiocie duszpasterstwa, uczestnictwie katolików świeckich w życiu Kościoła, dynamice zrzeszeń religijnych oraz teologii kultury. Autor kilkudziesięciu artykułów i rozpraw o charakterze naukowym oraz wielu haseł encyklopedycznych, recenzji i artykułów popularno-naukowych. Jest również poetą, w 1997 opublikował zbiorek poezji pt. Zdany na pojedynek, a w 2005 Kartki z pamiętnika. Jego hobby to teatr i kino. Lubi podróżować i poznawać inne kultury.

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2017 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk