6 października w parku przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu zostanie odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców podczas ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy.

- Pomnik przypomni ogrom zbrodni, która została popełniona na terenie dawnego województwa pomorskiego. Liczbę ofiar, zamordowanych przez hitlerowców, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Do uczestnictwa w uroczystości zapraszam wszystkich mieszkańców regionu, a w szczególności rodziny osób, mieszkańców Pomorza którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły około 30  tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie prawie 400 miejscowości przedwojennego województwa pomorskiego.

Ofiary zbrodni pomorskiej upamiętni powstający w pobliżu toruńskiego Muzeum Etnograficznego Park Pamięci. Jego centralnym punktem będzie „rozstrzelany dom” – bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą metalową płytę z wyrytymi nazwami blisko 400 miejscowości, w których Niemcy dokonywali egzekucji. Obok pojawią się nota historyczna i fragment wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”. Otoczeniem będzie zieleń, ale sama bryła stać będzie na symbolizującej masowy grób „bliźnie w ziemi”, która w założeniu nigdy nie zarośnie trawą. W sąsiedztwie zaplanowano utworzenie dwudziestu mniejszych kamiennych obiektów, symbolizujących wybrane miejsca kaźni. W jednym z nich kropla po kropli do niewielkiej niecki kapać będzie woda. To symboliczne wskazanie, że choć od tamtej pory minęło wiele czasu zbrodnia pomorska nigdy nie została rozliczona. Autorem koncepcji pomnika jest znany rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.

Wielki udział w powstaniu pomnika mają harcerze, członkowie hufców i drużyn Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy prowadzili publiczną zbiórkę pieniędzy na powstanie pomnika, a także pobierali próbki ziemi ze wszystkich miejsc masowych rozstrzeliwań i masowych pochówków w naszym regionie oraz województwie pomorskim. Razem z nimi marszałek Piotr Całbecki pobrał ziemię z miejsc kaźni: toruńskiej Barbarki, Klamrów w powiecie chełmińskim oraz bydgoskiej Doliny Śmierci.

Uroczystość odsłonięcia Pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 odbędzie pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Program uroczystości

Godzina 12 – Msza św. w Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (ul. Żeglarska 16),

Godzina 13.15 - Przejście do miejsca odsłonięcia pomnika przy ulicy Uniwersyteckiej,

Godzina 14 – Uroczystość odsłonięcia pomnika