Urodził się 7 listopada 1870 r. w Gnieżdżewie (par. Swarzewo) na Kaszubach. Był drugim spośród trojga dzieci Michała i Anny Derc. Po śmierci matki (gdy miał dwa lata) ojciec ożenił się po raz wtóry z jej siostrą Marcjanną Augustyną. Z tego małżeństwa przyszło na świat dziewięcioro rodzeństwa Konstantyna.

Do szkoły podstawowej zaczął uczęszczać 1 kwietnia 1877 r. Dzięki pomocy finansowej wuja, ks. Jakuba Derca, w 1883 rozpoczął naukę w progimnazjum biskupim, tzw. Collegium Marianum w Pelplinie. Od roku 1889 kontynuował swoje wykształcenie w Katolickim Gimnazjum Państwowym w Chełmnie, gdzie należał do Towarzystwa Filomatów, tajnej patriotycznej organizacji uczniowskiej. Egzamin dojrzałości złożył 10 marca 1893 r.

Słudzy Boży Męczennicy Pelplińscy z okresu II wojny światowej:

1. Antoni ARASMUS - kuratus w Kiełpinie; 45 lat; aresztowany na początku września 1939 r.; więziony w Kartuzach; zwolniony z więzienia za sprawą jednego z Niemców - właściciela majątku w Borczu, u którego przebywał cztery tygodnie odprawiając w każdą niedzielę Mszę św. dla parafian; sądząc, że możliwość ponownego aresztowania minęła podjął posługę w parafii i w tym niebezpiecznym czasie manifestował swą polskość i piętnował wszelkie zło; powtórnie aresztowany, postrzelony i dobity kolbą 27.10.1939 r.

2. Jan HAMERSKI - wicedziekan i proboszcz w parafii Wtelno; 59 lat; działacz narodowy; opiekował się organizacjami społeczno-kulturalnymi w parafii; we wrześniu 1939 r. pomimo ostrzeżeń pozostał w parafii; aresztowany i zabity 06.10.1939 r. w lesie koło Treszczyna.

Panie Boże, nasz najlepszy Ojcze, Ty w każdym czasie ukazujesz swoją miłość ojcowską, a w świecie rozdartym przez walki i niezgodę czynisz człowieka gotowym do pojednania. Męczennicy za wiarę, wynoszeni do chwały ołtarzy, są znakiem zwycięstwa dobra nad złem, przebaczenia nad terrorem i przemocą. Ciebie, Boże Ojcze, prosimy, aby prace, jakie podejmujemy w nowym procesie beatyfikacyjnym Polskich Męczenników, zostały pobłogosławione - i Twoją mocą, i Twoją miłością. Niech męczeńska śmierć naszych rodaków w nieludzkim czasie, na ziemi, która stała się także nieludzka za sprawą nienawiści, była znakiem pojednania, a dla nas rękojmią Twojego, Ojcze, miłosierdzia.

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2017 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk