W 1822 r. Paulina Jaricot zainicjowała we Francji Dzieło Rozkrzewiania Wiary, a kilka lat później Żywy Różaniec. Obydwa miały wspólny cel: wesprzeć dzieło ewangelizacji. Do Polski dzieło dotarło w XIX w.

Założycielem wspólnoty jest ks. Czesław Marchewicz CR. W 1984 r. zorganizował pierwszy Obóz Burego Misia a w 1987 r. kupił małe gospodarstwo w Nowym Klinczu, które dało początek Osadzie Burego Misia, a następnie w 1989 r. Fundacji Burego Misia.

Papieskie Dzieła Misyjne tworzą razem jedną instytucję o poczwórnym rozgałęzieniu:

- Papieskie Dzieło Rozkrzewienia Wiary: założone w Londynie w 1822 przez zespół osób świeckich z Marią Pauliną Jaricot na czele,

- Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła: założone we Francji przez Stefanię i Joannę Bigard,

- Papieskie Dzieło Dziecięctwa Misyjnego: założone we Francji przez biskupa de Forbin-Janson’a,

- Papieska Unia Misyjna: założona we Włoszech przez o. Pawła Mannę.

Pierwsze trzy otrzymały status papieski 1922 r. Ostatnie w 1956 r. W diecezji chełmińskiej rozpoczęły swą działalność w latach dwudziestych dwudziestego wieku.

Historia powstania:

Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają XIII wieku (1221), kiedy św. Franciszek z Asyżu głosząc pokutę oraz wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła, a także ludzi świeckich, zaproponował nową formę życia ideałami Ewangelii. Pierwsze wspólnoty zostały nazwane Braćmi i Siostrami od Pokuty. Innym powszechnie znanym i najdłużej używanym było miano Trzeci Zakon św. Franciszka z Asyżu.

Dzieło jest rezultatem prac synodalnych. Ks. Biskup Diecezjalny 2 marca 2001 r. wydał dekret powołujący Zarząd Dzieła Misyjnego Diecezji Pelplińskiej.

Początki Drogi sięgają lat 60-tych. Jej inicjatorami są Kiko Arguello i Carmen Hernandez, którzy rozpoczynają swą działalność w ubogich przedmieściach Madrytu. W naszej diecezji Neokatechumenat istnieje od roku 1992.

Bractwo św. Bernarda zostało powołane w Pelplinie 22 września 2002r. podczas II Jarmarku Cysterskiego.

Zgromadzenie Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych w odpowiedzi na wzrost zainteresowania tajemnicą czyśćca podjęło decyzję o rozpoczęciu nowej formy działalności apostolskiej. Pierwsi członkowie Dzieła zostali wpisani do rejestru w 1985 r.

Adorację Nocną NSJ w Rodzinie zainicjował we Francji o. Mateo Crawley-Boevey w 1927 r. jako kontynuację dzieła Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do Polski apostolat Adoracji Nocnej dotarł w 1934 r.

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2017 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk