Początki Drogi sięgają lat 60-tych. Jej inicjatorami są Kiko Arguello i Carmen Hernandez, którzy rozpoczynają swą działalność w ubogich przedmieściach Madrytu. W naszej diecezji Neokatechumenat istnieje od roku 1992.

Charyzmat

Droga Neokatechumenalna chce być drogą – itinerarium w parafiach, aby sprawiać wzrost wiary chrzcielnej oraz doprowadzić do powstania wspólnot chrześcijańskich. Mają one uwidaczniać miłość Chrystusa do wszystkich ludzi, miłość w wymiarze krzyża, oraz doskonałą jedność, tak aby znaki takiej miłości i jedności ewangelizowały, tzn. wzywały do wiary współczesnego człowieka: „zobaczcie jak się miłują”.

„Pan dał nam znaleźć syntezę przepowiadania: kerygmat – ponowne odkrycie Misterium Paschalnego w żywej liturgii, która przemienia życie ludzi i objawia małą wspólnotę chrześcijańską na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu, która żyje pokorą, prostotą uwielbienie i gdzie drugi jest Chrystusem” (Kiko Arquello).

Wspólnoty dbają o autentyczność i pełnię życia chrześcijańskiego. Widać to po owocach: odbudowane rodziny (otwarte na życie, często wielodzietne), wielu młodych uratowanych od narkotyków, tysiące powołań do seminariów (zwłaszcza do Międzynarodowych Seminariów Misyjnych Redemptoris Mater w 40 diecezjach na całym świecie), do życia konsekrowanego i kontemplacyjnego, wreszcie zapał misyjny tylu braci (rodziny w misji, katechiści wędrowni i lokalni, misje parafialne na placach i ulicach, ewangelizacja po domach, itd.), który jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego o Nową Ewangelizację.

Wszelkie informacje na temat Drogi uzyskasz pod adresem:

Janusz i Maryla Stryjeccy

Gdańsk, tel.: 58 306 44 77

Janusz Dubiela

Tczew, tel.: 58 531 08 70

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2017 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk