Założycielem wspólnoty jest ks. Czesław Marchewicz CR. W 1984 r. zorganizował pierwszy Obóz Burego Misia a w 1987 r. kupił małe gospodarstwo w Nowym Klinczu, które dało początek Osadzie Burego Misia, a następnie w 1989 r. Fundacji Burego Misia.

Charyzmat

Działaniem osób należących do Wspólnoty Burego Misia jest przyjaźń z osobą upośledzoną. Troska o przyjaciół przejawia się na różne sposoby: na płaszczyźnie duchowej (Wspólnota Burego Misia jest wspólnotą ewangeliczną) a także w wymiarze materialnym. Osada Burego Misia to dom zapewniający schronienie i opiekę tym Burym Misiom, które straciły bliskich. Każdy w domu ma swoje obowiązki. Wraz z Burymi Misiami mieszkają tu Bure Niedźwiedzie – przyjaciele wolontariusze, którzy pragną otoczyć troską swego niepełnosprawnego Przyjaciela, cieszyć się jego obecnością, ofiarować siebie. Dom jest także miejscem spotkań wszystkich członków wspólnoty.

Kontakt: Fundacja Burego Misia im. Bogdana Jańskiego

Ulica: Nowy Klincz

Kod pocztowy: 83-400

Miasto: Kościerzyna