Kim jesteśmy?

Wiara i Światło powstała z wiary, że każda z osób upośledzonych umysłowo jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje. Wiara i Światło jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna czy upośledzona jest jednakowo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. Wiara i Światło wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.

Ruch Trzeźwości im. św. Maksymiliana został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski 19 września 1982 r. podczas I Krajowej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. RTMK nawiązuje do chlubnych tradycji dawniejszych bractw, stowarzyszeń trzeźwościowych i abstynenckich, działających na przełomie XIX i XX.

Międzynarodowy Ruch Szensztacki został założony przez o. Józefa Kentenicha po pierwszej wojnie światowej w Niemczech, w miejscowości Schönstatt (Szensztat). W Polsce zaczął się rozwijać w latach 80-tych.

Ruch Światło-Życie jest udaną próbą przełożenia eklezjologii II Soboru Watykańskiego na język ruchu.

Założycielem Ruchu jest ks. Franciszek Blachnicki (1921-1987), który od rekolekcji oazowych dla ministrantów (1954 r.) i Krucjaty Wstrzemięźliwości (1957) poprzez dalszy rozwój oaz wypracował cały system ewangelizacji i formacji obejmujący dzieci, młodzież i dorosłych. Program formacyjny dla małżonków został w dużej mierze zaczerpnięty z programu i duchowości Equipes NotreDame. Ukształtowany w ten sposób Ruch Żywego Kościoła, przyjął w r. 1976 nazwę: „Ruch Światło-Życie”, określającą jego duchowość, metodę działania i charyzmat dany Założycielowi.

Nie jest możliwe wskazanie na człowieka - założycielaRuchu, gdyż inicjatywę jego powstania przypisuje się Duchowi Świętemu. Za początek w Kościele katolickim uznaje się dni skupienia studentów i wykładowców akademickich 17-19 lutego 1967 r. w Pittsburgu, w Stanach Zjednoczonych.

Ruch dla Lepszego Świata (Movimento per il Mondo Migliore) powstał we Włoszech pod koniec II wojny światowej. Jego inicjatorem był włoski jezuita o. Riccardo Lombardi. Do Polski Ruch dotarł w 1971 r. Parafia św. Wojciecha w Rozłazinie jako pierwsza w naszej diecezji rozpoczęła w 1996 roku realizację projektu swej odnowy według programu

Ruch został powołany do życia Listem Pasterskim Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, który odczytano na Jasnej Górze 26 sierpnia 1969 r.

Inicjatorem powstania Ruchu są Salezjanie. W 1994 r. w Debrznie miały miejsce pierwsze rekolekcje Pustyni Miast przygotowujące do ewangelizacji.

Idea duchowej adopcji zrodziła się w latach osiemdziesiątych XX w. w tzw. Błękitnej Armii Matki Bożej Fatimskiej; do Polski dotarła w 1987 r. W diecezji dzieło zaczęło się rozwijać na początku lat dziewięć- dziesiątych.

Ruch wyrasta z doświadczenia mistycznego św. Faustyny Kowalskiej (1905-1938). Jeszcze za życia Faustyny ks. Michał Sopoćko wydrukował obrazki Jezusa Miłosiernego z Koronką do Miłosierdzia Bożego i modlitewniki. W ten sposób idea Ruchu zaczęła przenikać Kościół.

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2017 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk