Nie jest możliwe wskazanie na człowieka - założycielaRuchu, gdyż inicjatywę jego powstania przypisuje się Duchowi Świętemu. Za początek w Kościele katolickim uznaje się dni skupienia studentów i wykładowców akademickich 17-19 lutego 1967 r. w Pittsburgu, w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce pierwsze grupy Odnowy powstały z inicjatywy ks. Mariana Piątkowskiego (Poznań, 1975 r.) i ks. Bronisława Dembowskiego, dzisiaj biskupa Krajowego Duszpasterza Ruchu (Warszawa, 1977 r.). W diecezji pelplińskiej pierwsza grupa Ruchu Odnowy powsta ła w Starogardzie Gdańskim w 1981 r.

Charyzmat

Jest to Ruch w swej istocie służebny i pomocny w realizacji misji powierzonej Kościołowi przez Chrystusa - ewangelizacji człowieka, jego nawróceniu, zbawieniu i uświęceniu. Członkowie Ruchu głęboko przeżywają doświadczenie obdarowania Duchem Świętym i Jego łaskami, zwane wylaniem Ducha Świętego. Jest ono ściśle związane z nawróceniem, umocnieniem wiary i wiernością przykazaniom, a zwłaszcza zdynamizowaniem postawy apostolskiej.

W swojej formacji Ruch podkreśla otwartość na działanie Ducha Świętego w sakramentach inicjacji chrześcijańskiej:

chrzcie, bierzmowaniu i Eucharystii, których pełna skuteczność zależy nie tylko od mocy sprawczej samych sakramentów, ale również od sposobu i stopnia osobistego zaangażowania szafarzy i osób je przyjmujących. Sakramenty, sprawowane we wspólnocie w atmosferze uwielbienia i dziękczynienia, są dla Ruchu obfitymi źródłami łaski, darowanej ku zbudowaniu wspólnoty wspólnot - Kościoła Świętego.

Podstawową formą ewangelizacji w Ruchu jest tzw. Seminarium Odnowy Życia w Duchu Świętym, w czasie którego uczestnicy przeżywają doświadczenie „chrztu w Duchu Świętym”. Spotkania formacyjne w małych grupach są czasem modlitwy, czytania słowa Bożego i dzielenia się doświadczeniem wiary.

Kontakt:

Wszelkie informacje na temat Ruchu uzyskasz pod adresem:

Agnieszka Chabros

Świecie, tel.: 505 930 214

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2016 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk