Kim jesteśmy?

Wiara i Światło powstała z wiary, że każda z osób upośledzonych umysłowo jest w pełni osobą, z wszystkimi prawami istoty ludzkiej: przede wszystkim z prawem bycia kochaną, uznawaną i poważaną ze względu na samą siebie i w wyborach, które podejmuje. Wiara i Światło jest także przekonana, że każda osoba, w pełni sprawna czy upośledzona jest jednakowo kochana przez Boga, że Jezus mieszka w każdej z nich. Wiara i Światło wierzy, że każda osoba, nawet najbardziej upośledzona jest powołana by pogłębiać swe życie w Jezusie w swoim Kościele. Jest powołana by stać się źródłem łaski i pokoju w świecie.

Wspólnota Wiara i Światło to grupa 10-40 osób (upośledzone umysłowo dzieci, młodzież i dorośli ich rodzice i przyjaciele) spotykających się przynajmniej raz w miesiącu na przyjacielskich spotkaniach, dzieleniu się, modlitwie i świętowaniu. Pomiędzy tymi spotkaniami członkowie wspólnoty nawiązują osobiste więzi, bowiem tam gdzie jest przyjaciel tam jest i droga. Zwykle wspólnoty zakorzenione są w lokalnych parafiach i włączają się w życie swego kościoła. Wiara i Światło jest ruchem ekumenicznym skupia Chrześcijan różnych wyznań odpowiadając na Jezusową modlitwę Ojcze uczyń aby wszyscy stanowili jedno.

W czasach gdy wiele dzieci z upośledzeniem umysłowym jest zabijanych przed urodzeniu albo porzucanych po narodzeniu, Wiara i Światło głosi, że życie każdej osoby jest unikatowe i święte. Nawet najbardziej słaba istota jest wezwana by być źródłem radości i pokoju w Kościele i świecie. Wiara i Światło chce nieść im i ich rodzinom świadectwo Bożej miłości

Historia Ruchu

Inspiracją do powstania ruchu Wiara i Światło była historia małżeństwa Kamili i Gerarda Profit oraz dwójki ich głęboko upośledzonych dzieci, Loica i Tadeusza, która wydarzyła się w 1968 roku we Francji. Rodzice bardzo pragnęli pojechać wraz ze swoimi dziećmi na pielgrzymkę do Lourdes. Jednak dla tak upośledzonych dzieci nie było miejsca na pielgrzymce diecezjalnej. Uznano ten pomysł za co najmniej dziwny, tym bardziej, że takie dzieci i tak nic nie zrozumieją a tylko będą ciężarem i przeszkodą. Rodzice postanowili nie rezygnować tak łatwo i wybrali się do Lourdes prywatnie. Niestety stosunek innych ludzi do ich dzieci był bardzo negatywny, starano się za wszelka cenę uświadomić rodzicom, iż z takimi dziećmi nie należy pokazywać się wśród innych ludzi.
Jean Vanier, ówczesny założyciel domów Arki stanowiących miejsce całodziennego pobytu osób niepełnosprawnych i zdrowych, dowiedziawszy się o tejże historii postanowił zebrać i poprowadzić pierwszą pielgrzymkę osób niepełnosprawnych do Lourdes. Pielgrzymka odbyła się na Wielkanoc, w Wielki Piątek 9 kwietnia 1971. Uczestniczyły w niej osoby niepełnosprawne wraz z rodzinami i bliskimi, zarówno katolicy jak i protestanci. Przy grocie Masabielskiej, w Lourdes spotkało się 12000 osób, z czego ponad 4000 tysiące upośledzonych umysłowo z 15 krajów świata.
Ta pielgrzymka stała się początkiem do zawiązania wspólnot Wiara i Światło, które miały zajmować się pomocą osobom upośledzonym i ich rodzinom w odnalezieniu własnego miejsca w Kościele i społeczeństwie. Aby ta międzynarodowa pielgrzymka nie stała się jednorazowym incydentem, postanowiono by wszyscy jej uczestnicy stworzyli wspólnoty skupiające niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie, ich rodziny i przyjaciół. Tak zaczęły się zawiązywać kolejne grupy oparte na przyjaźni, wzajemnym poszanowaniu i zrozumieniu. Pierwsze z nich pojawiły się we Francji. Z biegiem lat, na całym świecie, powstawało wiele podobnych wspólnot w różnych środowiskach i wyznaniach chrześcijańskich. W tej chwili Ruch działa w 90 krajach świata tworząc w nich 51 prowincji. W Polsce jest obecnie około 150 wspólnot. Prowincja Północnej Polski liczy 16 wspólnot i obejmuje całe Pomorze od Szczecina poprzez Bydgoszcz aż po Gdańsk, Gdynię i Władysławowo. Na terenie naszej diecezji istnieją dwie wspólnoty; w Tczewie przy parafia Podwyższenia Krzyża Pańskiego i w Kartuzach przy parafii św. Kazimierza.

Kapelan Prowincji Północna Polska: Ks. Dariusz RYŁKO

Półczno 8

77-143 Studzienice

Tel.: 59 82 143 23 kom: 502.306.909