Inspiracją do zrzeszania się rodzin była Karta Praw Rodziny, wydana przez Stolicę Apostolską w 1986 roku. Pierwsza grupa zawiązała się w diecezji płockiej w 1989 roku. W naszej diecezji Stowarzyszenie istnieje od 1991 roku.

Charyzmat

Celem Stowarzyszenia jest wspomaganie rodzin katolickich w kształtowaniu ich życia małżeńskiego i rodzinnego zgodnie z zasadami Ewangelii, wyrażonymi w nauce Kościoła Katolickiego. Do zadań Stowarzyszenia należy:

• pomoc małżonkom w tworzeniu rodziny jako wspólnoty życia i miłości,
  • troska o realizację w życiu społecznym Karty Praw Rodziny, wprowadzonej przez Stolicę Apostolską 22.10.1983 r.,

• pomoc małżonkom w tworzeniu rodziny jako wspólnoty życia i miłości,
  • troska o zachowanie życia ludzkiego od poczęcia oraz właściwe warunki jego rozwoju,
  • praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży,
  • podejmowanie inicjatyw politycznych, społecznych i gospodarczych, mających na celu wszechstronną pomoc rodzinie.

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:

• reprezentowanie interesów rodzin katolickich wobec władz publicznych,
  • organizowanie pomocy materialnej i prawnej rodzinom, samotnym matkom wychowującym dzieci,
  • organizowanie kursów przedmałżeńskich, poradni rodzinnych, szkół rodzenia oraz innych kursów podnosz ących świadomość odpowiedzialności za rodzinę,
  • działalność wydawniczą i kolportażową,
  • prowadzenie szkół, przedszkoli, świetlic terapeutycznych,
  • organizowanie wypoczynku dla dzieci,
  • działalność charytatywną,
  • udział członków Stowarzyszenia w pracach samorządów lokalnych, komisjach do spraw rodziny itp.

Kontakt: Piotr Stanke - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (siedziba)

Ulica: Grunwaldzka 1

Kod pocztowy: 89-600

Miasto: Chojnice