Opublikowano: 16 czerwca 2022

W czwartek, 16 czerwca 2022 r. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w bazylice katedralnej w Pelplinie.

W czwartek, 16 czerwca, w całym Kościele obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Wówczas koncentruje się na Eucharystii jako na pamiątce śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz na zapowiadanej przez Jezusa ofierze. Uroczystość Bożego Ciała skupia nas na Eucharystii jako uczcie i trwałej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Od XIII wieku Kościół obchodzi święto Bożego Ciała, aby za ten niezwykły dar Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.

Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon (1193-1258). W 1245 roku doznała objawień, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała – czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna, a w 1264 roku uroczystość Bożego Ciała wprowadził do Rzymu papież Urban IV.

Homilia bpa Ryszarda Kasyny 16.06.2022r. Boże Ciało /radioglos.pl
Homilia ks. Krzysztofa Piątka przy pierwszym ołtarzu /radioglos.pl