Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Unia Europejska
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

Boże Ciało w Pelplinie 2022

Opublikowano: 16 czerwca 2022


W czwartek, 16 czerwca 2022 r. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w bazylice katedralnej w Pelplinie. 

W czwartek, 16 czerwca, w całym Kościele obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, czyli Boże Ciało. Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu Kościół obchodzi w Wielki Czwartek. Wówczas koncentruje się na Eucharystii jako na pamiątce śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa oraz na zapowiadanej przez Jezusa ofierze. Uroczystość Bożego Ciała skupia nas na Eucharystii jako uczcie i trwałej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Od XIII wieku Kościół obchodzi święto Bożego Ciała, aby za ten niezwykły dar Chrystusowi w odpowiednio uroczysty sposób podziękować.


Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon (1193-1258). W 1245 roku doznała objawień, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył sobie nawet dzień uroczystości Bożego Ciała – czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna, a w 1264 roku uroczystość Bożego Ciała wprowadził do Rzymu papież Urban IV.

Homilia bpa Ryszarda Kasyny 16.06.2022r. Boże Ciało /radioglos.pl
Homilia ks. Krzysztofa Piątka przy pierwszym ołtarzu /radioglos.pl
Homilia ks. Grzegorza Miotka przy drugim ołtarzu /radioglos.pl
Homilia ks. Tomasza Szcześniaka przy trzecim ołtarzu /radioglos.pl
Homilia ks. prof. dr. hab. Janusza Szulista przy czwartym ołtarzu /radioglos.pl

Boże Ciało w Pelplinie 2022
fot. Krzysztof Mania

Boże Ciało w Pelplinie 2022
fot. Radio Głos

Udostępnij ten artykuł:
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.