Diecezjalne Dożynki w Lubaniu

Opublikowano: 20 września 2021

W niedzielę 19 września w Lubaniu koło Kościerzyny odbyło się diecezjalne dziękczynienie diecezji pelplińskiej za tegoroczne plony. Punktem centralnym obchodu była Msza św. w kościele św. Jana Pawła II pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Uroczystość kontynuowano na placu targowym Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Liturgia oraz obchody na placu targowym Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu zgromadziły tysiące rolników oraz osób i instytucji związanych z rolnictwem.

W homilii biskup pelpliński Ryszard Kasyna nawiązując do corocznych zbiorów żniwnych przypomniał, że modlitwie dziękczynnej towarzyszy  „nadzieja, że chleba nikomu w Ojczyźnie naszej i nie tylko nie powinno nigdy zabraknąć”. Duchowny dodał, że „chcemy uczyć się sprawiedliwie tenże chleb dzielić i pamiętać o tych, którym tego chleba brakuje”. Hierarcha stwierdził dalej, że „miłość do ziemi jest również miłością do człowieka”.

Nawiązując do współczesnych zawirowań społecznych i niebezpiecznych mód, kaznodzieja podkreślił, że „nie można zbierać zdrowych owoców siejąc zepsute ziarno”. Rozwijając myśl biskup powiedział, że „nie można spodziewać się zdrowego moralnie społeczeństwa, dojrzałego i odpowiedzialnego, siejąc zamęt, zgorszenie, niszcząc podstawy sprawiedliwości i uczciwości”. Bp Kasyna podkreślił, że odpowiedzialność ta spoczywa na państwie, Kościele, rodzinie i szkole. Szczególnie w kształtowaniu młodego pokolenia.

Tegoroczne dożynki przygotował diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew Wysiecki oraz dekanat Zblewo, a także gmina Zblewo i gmina Nowa Karczma.

Diecezjalne Dożynki w Lubaniu
fot. Radio Głos

Radio Głos

Artykuł opublikowany dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”