Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

Dzień pokutny kapłanów

Opublikowano: 25 lutego 2023


Od kilkunastu lat w sobotę po Środzie Popielcowej kapłani diecezji pelplińskiej gromadzą się w katedrze, by wraz z Biskupem Diecezjalnym skupić się na modlitwie pokutnej za grzechy własne i Kościoła.

Główny celebrans w modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem prosił Boga o miłosierdzie za grzechy popełnione przez osoby duchowne. „Przepraszamy, że zbyt mało pokutowaliśmy za grzechy oraz za materializm i ukryty egoizm naszych działań”, modlił się biskup. Hierarcha przepraszał między innymi za „osoby duchowne, które sprzeniewierzyły się swojemu powołaniu i porzuciły służbę Bogu i Kościołowi”. Wyznając zaś wiarę w Boże Miłosierdzie, bp Kasyna prosił Chrystusa: „zamieszkaj w naszych sercach” i dodał prośbę o łaskę, by kapłani „potrafili przekazywać prawdę o Kościele”. „Byśmy poprzez nasze świadectwo życia wzbudzali w wiernych świadomość bycia w Kościele i by nie był on pojmowany jako instytucja czysto ludzka, ale jako wspólnota, której nauczanie opiera się na autorytecie Pana Boga”, mówił.

Konferencję ascetyczną do zebranych kilkuset księży wygłosił ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak z Krakowa. Biblista mówił o pouczeniach do kapłanów, które pozostawili prorocy Starego Testamentu, „a co może być i dla nas dzisiaj pożyteczne”, stwierdził. Duchowny przywołał między innymi wskazania, by kapłani strzegli wiedzy, nie wykrzywiali nauki Boga i Kościoła. Ks. Węgrzyniak przypomniał, że kapłan powinien być przede wszystkim znawcą Boga i Jego nauki, nie powinien o Bogu milczeć, jednocześnie bacznie śledząc życie i pomagając ludziom. Na podstawie nauki proroków ostrzegał przed łamaniem przepisów liturgicznych, niedocenianiem „dobrych ludzi” wokół nas a także zamykaniem się w swoim świecie i brakiem wrażliwości na potrzeby ubogich. Prelegent poruszył także zagadnienia związane z moralnością kapłańską i uzależnieniami.

Po konferencji był czas na indywidualną modlitwę i spowiedź św.

Dzień pokutny kapłanów
fot. Radio Głos

Radio Głos

Artykuł opublikowany dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”

Udostępnij:
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.