Maturzyści Diecezji Pelplińskiej na Jasnej Górze

Opublikowano: 27 września 2022

26 września 1100 maturzystów z diecezji pelplińskiej przybyło na Jasną Górę. Podczas Mszy św. w bazylice jasnogórskiej biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział, że „miłość to przepustka do lepszego świata”.

Homilia Biskupa Ryszarda Kasyny – Pielgrzymka maturzystów Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę / radioglos.pl

Mszę św. poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego i spowiedź św. na placu przed Wałami Jasnogórskimi oraz Różaniec św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Mszy św. w bazylice koncelebrowanej z 40 prezbiterami przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna.

Na wstępie homilii hierarcha stwierdził, że młody wiek w okolicy egzaminu dojrzałości „jest czasem stawiania sobie pytań o przyszłość” i dodał, że przybycie z pielgrzymka na Jasną Górę w tym okresie życia wiąże się z modlitwą i „wsłuchiwaniem się w siebie”.

Kaznodzieja podkreślił, że jednym z najważniejszych pytań, które człowiek musi sobie postawić to „pytanie o miłość”. „A jest to pytanie, które na maturze nie wybrzmiewa, ale jest najważniejszym pytaniem życia i ważniejszym niż jakiekolwiek stawiane na maturze”, dodał.

Bp Kasyna zachęcał do rozważania o miłości, która kierowała Bogiem stwarzając człowieka i o miłości „otrzymanej w naszych rodzinach, od przyjaciół i od ludzi, którzy nam w życiu pomagają”.

Pozostając przy temacie miłości biskup pelpliński podkreślił, że „zostaliśmy stworzeni, aby ofiarować miłość”. W tym kontekście hierarcha rozwinął myśl, że „jesteśmy zaproszeni, żeby stanąć wobec naszych bliskich, rodziny, koleżanek i kolegów i jakoś sobą polepszyć im życie”.

Bp Kasyna nawiązał również słynnych słów bł. prymasa Wyszyńskiego, że „czas to miłość” i stwierdził, że „miłość to przepustka do lepszego świata”.

Po liturgii maturzyści wysłuchali w Sali Ojca Kordeckiego świadectwa małżonków Iwony i Mateusza Bartoszek.

Ostatnim punktem pielgrzymki był udział w Apelu Jasnogórskim.

Maturzyści Diecezji Pelplińskiej na Jasnej Górze 2022
fot. Radio Głos

Radio Głos

Artykuł opublikowany dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”