Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Unia Europejska
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego Barokowego Zespołu Parkowego i Galerii Ogrody Cysterskie w Pelplinie

Opublikowano: 22 czerwca 2022


21 czerwca biskup pelpliński Ryszard Kasyna oraz wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin dokonali oficjalnego otwarcia Barokowego Zespołu Parkowego oraz Galerii Ogrody Cysterskie w Pelplinie. Uroczystość odbyła się w obecnym Ogrodzie Biskupim, który po rewitalizacji został udostępniony dla wszystkich chętnych.

Podczas otwarcia konserwator diecezjalny ks. kan. Wincenty Pytlik przypomniał najważniejsze wydarzenia z bogatej historii Pelplina, w tym fakt utworzenia przez dawnych gospodarzy Pelplina, Zakonu Cystersów w 1680 roku kompleksu parkowego i ogrodów.

Prace wykonane w ramach projektu rewitalizacyjnego na tym etapie zamykają się w kwocie niespełna 21 milionów złotych. Jak relacjonował Marian Kurek między innymi wykonano prace przywracające „oryginalny dawny wygląd ogrodu”. Zabiegom pielęgnacyjnym poddano zadrzewienie w zabytkowych alejach, nasadzono nowe drzewa według dawnych planów, odremontowano dwa dawne budynki, przygotowano miejsca dla wypoczynku z dziećmi. W jednym z dawnych budynków przygotowano przestrzeń wystawienniczą a także pomieszczenia do realizacji  projektów edukacyjnych.

Wiceminister Jarosław Sellin gratulował diecezji „skuteczności działań”, które przyczyniły się do pozyskania środków ministerialnych oraz unijnych. Zauważył, że Pelplin leży na historycznym szlaku cysterskim a pocysterski kompleks jest prezydenckim „Pomnikiem Historii”.

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna dziękując wszystkim zaangażowanym w realizacji projektu podkreślił historyczną i religijną rolę kompleksu parkowego, który już przyciąga bardzo wiele osób. „Jest to niezwykłe miejsce odpoczynku dla przybywających tu i może stanowić przedsmak rajskich ogrodów, do których zmierza nasze życie”, mówił hierarcha. Dodał, że pelplińskie ogrody skłaniają do podziwu piękna i „wdzięczności Bogu za piękny świat, który dla nas go stworzył”.

Końcowym akcentem uroczystości była modlitwa i błogosławieństwo odrestaurowanych ogrodów.

W wydarzeniu wzięli udział duchowni i świeccy zaangażowani w prace rewitalizacyjne a także władze samorządowe Pelplina, darczyńcy wspierający projekt, który będzie miał jeszcze swoją kontynuację w najbliższych latach w drugiej części Zespołu Parkowego w Pelplinie.

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego Barokowego Zespołu Parkowego i Galerii Ogrody Cysterskie w Pelplinie
fot. Radio Głos

Radio Głos

Artykuł opublikowany dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”

Udostępnij ten artykuł:
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.