Procesja na pelplińskim cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych

Opublikowano: 1 listopada 2022

W Uroczystość Wszystkich Świętych procesji na cmentarzu parafialnym w Pelplinie przewodniczył nasz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna, a homilię wygłosił ks. kan. prof. Janusz Szulist.

Dnia 1 listopada Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień, w którym Kościół modli się i wspomina wszystkich świętych, zarówno tych wyniesionych do chwały ołtarzy, jak i tych anonimowych.

Uroczystość Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia – a także w kolejnych dniach listopada – wierni odwiedzają groby bliskich.

Uroczystość Wszystkich Świętych doskonale koresponduje ze świętem wszystkich Wiernych Zmarłych, przypadającym w dniu 2 listopada. Razem przypominają prawdę o wspólnocie Kościoła, obejmującej: świętych w niebie, pokutujących w czyśćcu i żyjących jeszcze na ziemi. Wśród tych trzech stanów Kościoła dokonuje się – poprzez modlitwę, pamięć czy ofiarę – ciągła wymiana dóbr duchowych. W tej łączności (komunii) wyraża się świętych obcowanie.

Uroczystość Wszystkich Świętych gromadzi nas co roku przy grobach naszych bliskich. Stajemy w ogromnej zadumie, w milczącym zamyśleniu, z modlitwą w sercu, nad mogiłami tych, którzy już odeszli… ku wieczności.

Procesja na pelplińskim cmentarzu w Uroczystość Wszystkich Świętych
fot. Michał Mierzejewski