Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

Święcenia biskupie i ingres Biskupa Sławomira Odera

Opublikowano: 12 marca 2023


Ksiądz prałat Sławomir Oder przyjął 11 marca br. święcenia biskupie z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio. Odbył się również jego ingres do gliwickiej katedry.

Ksiądz Sławomir Oder był postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Wincentego Frelichowskiego oraz Jana Pawła II. W 2020 roku powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej Karola i Emilii Wojtyłów. Przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym. Pod koniec stycznia Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa gliwickiego, ks. bp. Jana Kopca. Na jego następcę mianował ks. prał. Sławomira Odera.

Wśród 45 kardynałów i biskupów obecnych na uroczystości w Gliwicach był biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Początki drogi do kapłaństwa nowego biskupa gliwickiego związane są z Pelplinem. Pierwsze dwa lata formował się do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. W pelplińskiej katedrze przyjął wraz z 43 kolegami święcenia prezbiteratu 14 maja 1989 roku. Stąd obecność kapłanów diecezji pelplińskiej w Gliwicach oraz wielu kolegów z rocznika święceń nowego biskupa gliwickiego.

Radio Głos

Artykuł opublikowany dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”

Udostępnij:
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.