Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

Święcenia kapłańskie w pelplińskiej katedrze A.D. 2023

Opublikowano: 20 maja 2023


20 maja w bazylice katedralnej w Pelplinie odbyły się Święcenia Kapłańskie. Na liturgii zgromadziło się kilkudziesięciu kapłanów, w tym biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Do katedry przybyli również rodzice, krewni, przyjaciele i przedstawiciele parafii pochodzenia neoprezbiterów.

Po przedstawieniu kandydatów do święceń a przed samym obrzędem główny celebrans powiedział w homilii o wdzięczności Bogu, że „do swojej służby wciąż wybiera nowych siewców”. A wybiera „tych, których ukochał”, mówił hierarcha i dodał, że Bóg oczekuje, „by wybrani odpowiedzieli tym samym: miłością, zaufaniem, troską o zbawienie drugiego człowieka”.

Bp Kasyna zauważył, że „trzeba, aby kandydaci do święceń uświadomili sobie kto ich powołał i zaprosił do współpracy w dziele ewangelizacji i że o własnych siłach nie są w stanie realizować Bożego powołania”. W tym miejscu kaznodzieja uwrażliwiał słuchaczy na potrzebę pokory i unikania postawy opartej na zarozumiałości. Jako wzór wskazał Maryję.

Jako warunek zrealizowania swojego powołania biskup pelpliński podpowiadał  potrzebę „bicia się we własne piersi i wołanie o Boże Miłosierdzie, rezygnując z oskarżania innych”. Kandydatom do święceń przypomniał o potrzebie zachowania czystości obyczajów, o oddaniu się w głoszeniu Ewangelii i praktykowaniu posłuszeństwa wobec przełożonych. Ponownie ostrzegając przed pychą, bp Kasyna mówił, że „kruszy ona jedność Kościoła, uruchamiając wewnętrzne podziały, których skutkiem jest to, że ciszej wybrzmiewa orędzie Ewangelii i zbawienie”.

Kończąc homilię hierarcha stwierdził, że „Pan nas chce widzieć pośród ludzi, na których Mu zależy, pośród wszystkich ludzi, albowiem kocha wszystkich”.         

Neoprezbiterzy w najbliższe dwie niedziele odprawią swoje Msze św. prymicyjne.

W lipcu będą pomagać w ramach posług wakacyjnych a od 20 sierpnia obejmą swoje pierwsze placówki duszpasterskie.

tekst: Radio Głos

Homilia Bp. Ryszarda Kasyny – Święcenia Kapłańskie – Bazylika Katedralnej w Pelplinie 20.05.2023 rok / radioglos.pl

Święcenia kapłańskie w pelplińskiej katedrze A.D. 2023
fot. Krzysztof Mania

NEOPREZBITERZY A.D. 2023

ks. Filip Andrzej MICHALSKI
parafia pw. Bożego Ciała w Tucholi
ks. Krystian Wojciech RINK
parafia pw. Wszystkich Świętych w Skórczu
ks. Marcin Mateusz SARNOWSKI
parafia pw. św. Wojciecha w Rozłazinie
ks. Paweł Krzysztof WIECKI
parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Nowej Cerkwi k. Pelplina
ks. Emil ZIEŃKO
parafia pw. Matki Bożej Saletyńskiej w Trzciance
Udostępnij: