Diecezja
Pelplińska

Święcenia prezbiteratu w pelplińskiej katedrze

Opublikowano: 29 maja 2021

fot. Krzysztof Mania

29 maja biskup pelpliński Ryszard Kasyna udzielił święceń prezbiteratu 10 diakonom. W homilii apelował do święconych kapłanów, aby „mimo młodego wieku, w duchu odpowiedzialności, ojcowskim sercem” troszczyli się o Kościół.

Uroczystość odbyła się w bazylice katedralnej w Pelplinie. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów wraz z biskupem pomocniczym Arkadiuszem Okrojem.

W homilii biskup diecezjalny podkreślił, że to „wielkie święto diecezji, gdyż dzięki Bożej Opatrzności diecezja powiększy się o dziesięciu nowych kapłanów”. Zwracając się do nowoświęconych księży główny celebrans mówił: „posyłam was, abyście głosili otwarcie drzwi dla Chrystusa”. Hierarcha zauważył, że z posłaniem od Chrystusa łączy się Boża moc Ducha Świętego im dana. „Nie posyłam was z pustymi rękami, daję wam do ręki wieczernikowe polecenie: Czyńcie to na moją pamiątkę”, mówił biskup nawiązując do misji danej uczniom przez Chrystusa.

Bp Kasyna przypomniał, że podstawowe zadanie kapłanów wiąże się z udzielaniem sakramentów i przypominaniem ludziom, że „zbawiony będzie tylko ten, kto uwierzy i ochrzci się i ten, kto otworzy drzwi Chrystusowi”.

Kaznodzieja zauważył, że misją kapłana jest „tworzenie wspólnoty ludzi wierzących i bycie pasterzami owczarni Chrystusa”.

Odnosząc się do problemów współczesności, biskup pelpliński powiedział, że „tyle wrogów krąży, by rozbić wspólnotę Kościoła, wkradają się do tej wspólnoty fałszywi prorocy, rozbijają ją od wewnątrz”.

Nawiązując do roku św. Józefa i listu apostolskiego z tej okazji wydanego przez papieża Franciszka hierarcha apelował do święconych kapłanów, aby „mimo młodego wieku, w duchu odpowiedzialności, ojcowskim sercem, czyli z pełną troski miłością budowali Kościół, troszczyli się o wszystkich do niego przynależących a także o tych, którzy błąkają się po obrzeżach tegoż Kościoła”.

Kaznodzieja apelował o osobistą modlitwę nowych kapłanów, jako wyrazu troski o Kościół i budowania kapłańskiej wspólnoty wspomagającej się w codziennych trudach a także o ducha „troski na wzór świętego Józefa o ubogich i potrzebujących”.

Święcenie prezbiteratu otrzymali:

ks. Witold PIJANOWSKI z parafii Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Tczewie
ks. Robert BIELAU z parafii Świętej Trójcy w Sulęczynie
ks. Mateusz RZEPKOWSKI z parafii św. Bartłomieja w Wielkim Komorsku
ks. Bartłomiej LABUDA z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gowidlinie
ks. Paweł ZAGÓRSKI z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieniu Krajeńskim
ks. Mateusz MEYER z parafii św. Jadwigi Królowej w Chojnicach
ks. Oskar PRYBA z parafii Chrystusa Króla w Kołczygłowach
ks. Sebastian WOŹNIAK z parafii św. Marcina z Tours w Sierakowicach
ks. Krzysztof GÓRNY z parafii Świętej Trójcy w Sulęczynie
ks. Patryk WYSOTA z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Łupawie

Galeria zdjęć z Uroczystości udzielenia święceń prezbiteratu w Pelplinie