Święty Hubert ogłoszony patronem gminy Śliwice

Opublikowano: 7 listopada 2022

6 listopada biskup pelpliński Ryszard Kasyna uroczyście przekazał decyzję Stolicy Apostolskiej o nadaniu Gminie Śliwice patronatu św. Huberta. W homilii hierarcha prosił, aby św. Hubert przypominał „o miłości Boga, człowieka i świata stworzonego”.

Przed rozpoczęciem Mszy św. w kościele parafialnym w Śliwicach proboszcz parafii a zarazem diecezjalny duszpasterz myśliwych i leśników podkreślił, że na terenie Śliwic i gminy „kult św. Huberta jest bardzo stary i jest silnie udokumentowany od XIX wieku”. Ks. prałat Andrzej Koss przypomniał dalej, że w XX wieku wybudowano w Okoninach kościół św. Huberta, powstało Bractwo św. Huberta, którego kult rozwija się także współcześnie.

W homilii biskup Ryszard Kasyna zachęcał, aby powierzyć się wstawiennictwu św. Huberta. „Niech nam przypomina o miłości Boga, człowieka i świata stworzonego”, mówił kaznodzieja. Podkreślił, że fakt patronatu św. Huberta „niech przypomina wszystkim, nie tylko myśliwym i leśnikom, o dbałości każdego z nas o to drugie życie, chrzcielne życie i niech czuwa nad gminą Śliwice”.

O patronat św. Huberta zgodnie zabiegała gmina Śliwice, miejscowa parafia oraz środowisko myśliwych i leśników. Decyzję, za zgodą papieża Franciszka wydała Stolica Apostolska w grudniu 2021 roku.

Uroczystość dzisiejsza zgromadziła liczne delegacje myśliwych, leśników, władz samorządowych, instytucji oraz wielu organizacji z Borów Tucholskich oraz województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego.

Śliwice leżą w sercu Borów Tucholskich. W okresie wakacyjnym wypoczywa tu wielu fanów z Polski i zagranicy.

Święty Hubert ogłoszony patronem gminy Śliwice
fot. Radio Głos

Radio Głos

Artykuł opublikowany dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”