Uroczystość odpustowa Kalwarii Wielewskiej

Opublikowano: 30 maja 2022

Msza św. celebrowana 29 maja przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę była centralnym punktem uroczystości na Kalwarii we Wielu.

fot. Foto Flash Kościerzyna

Do tysięcy pielgrzymów zebranych 29 maja na uroczystościach na Kalwarii we Wielu biskup pelpliński Ryszard Kasyna zachęcał do naśladowania wiary przodków, dodając, że „ta ziemia staje się jeszcze piękniejsza przez wiarę ludzi”.

Po okresie pandemii niezawodnie z okazji odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego do Wiela na Kaszubach przybyły tysiące wiernych. Centralnym punktem dwudniowych obchodów była Msza św. celebrowana przez biskupa diecezjalnego Ryszarda Kasynę przy jednej z kaplic kalwaryjskich.

W pierwszej części homilii główny celebrans przypomniał w kontekście słów Jezusa zapowiadającego swoje odejście do Ojca, że „w Bogu jest miejsce dla każdego człowieka”, które przygotował sam Chrystus. Hierarcha przypomniał, że ludzkie życie „kończy się nieskończoną chwilą wiecznej Bożej Miłości i będzie niesione jakby na falach oceanu miłości”.

Nawiązując do uroków naszej Ojczyzny a także ziemi kaszubskiej biskup podkreślił, że „ta ziemia staje się jeszcze piękniejsza przez wiarę” i apelował, żeby „naśladować wiarę przodków” oraz „pozwolić się dotknąć prawdzie, że Bóg istnieje, jest dobry i ma dla nas miejsce a Jezus Chrystusa, nasz Brat, oczekuje nas”. Kaznodzieja jednocześnie przestrzegał, że „tam, gdzie wiara zanika świat staje się pusty i mroczny”.

Bp Kasyna zauważył, że „tam, gdzie jest wiara, tam jest również błogosławiąca ręka Pana”. A Boże błogosławieństwo „chce wyrwać z naszych serc wszelkie trujące rośliny brutalności, nienawiści, zazdrości, chciwości, wrogości, rządzy pieniądza”. Dalej mówił, że to błogosławieństwo „chce dokonać odtrucia naszych serc, aby mogły w nich wzrastać dobre owoce, dobroć, życzliwość, cierpliwość, umiejętność wybaczania i pojednania”.

„Bez Boga nie możemy utrzymać świata szczęśliwym i świetlanym”, kończył homilię biskup pelpliński.

Wielewskie obchody rozpoczęły się w sobotnie południe, gdy przybyły tam prawie trzy tysiące pielgrzymów pieszych, na rowerowych i na motocyklach. W popołudniowej Drodze Krzyżowej na Kalwarii wzięło udział prawie sześć tysięcy wiernych.

Początki Kalwarii we Wielu sięgają ponad stu lat. Pierwsza kaplica z 23 tamtejszych obiektów upamiętniających Mękę Chrystusa a także będących symbolami polskiego patriotyzmu kończących się zaborów i początku okresu międzywojennego, została poświęcona w 1915 roku.

Uroczystości na Kalwarii we Wielu 29.05.2022
fot. Jarosław Ringwelski – Fotoflash

Uroczystości na Kalwarii we Wielu 29.05.2022
fot. Radio Głos