Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Unia Europejska
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

Uroczystości w pelplińskiej katedrze

Opublikowano: 12 grudnia 2022


11 grudnia w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup pelpliński Ryszard Kasyna ustanowił 43 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Przy tej okazji świętowano 10. rocznicę ingresu obecnego biskupa diecezjalnego do tutejszej katedry. W homilii nawiązując do misji szafarzy główny celebrans stwierdził,  że „sami obdarowani, będą teraz innych obdarowywać niosąc Chrystusa”.

Mszę św. koncelebrował biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj oraz kilkudziesięciu prezbiterów, głównie księży dziekanów.

Przed rozpoczęciem liturgii bp Arkadiusz Okroj podkreślił, że „w dzisiejszej modlitwie pragniemy Bogu dziękować za dobro realizowane przez biskupa Ryszarda w naszej diecezji oraz upraszać Boże łaski, by z Bożą pomocą i życzliwością ludzi ks. biskup pełnił swoją posługę po najdłuższe lata”.

We wstępie do homilii bp Kasyna zauważył, że „nie wszystkie nasze czyny są godne pochwały i wiele z nich narusza Boży ład”. W tym kontekście hierarcha podkreślił konieczność zauważenia Boga, który przychodzi do człowieka. „Bóg mówi: jestem blisko, radujcie się, bo moje obecne, adwentowe przyjście nie jest w potędze sędziowskiego majestatu, to nie jest czas okazywania władzy i pozywania przed sąd”, rozważał biskup, dodając, że „Bóg przychodząc, przynosi nam nadzieję a jako Dziecko doprasza się miejsca pośród nas”.

Nawiązując do obecności Boga, którego nowi nadzwyczajni szafarze będą teraz rozdawać wiernym, biskup pelpliński przypomniał, że udzielających i przyjmując Komunię św. obowiązuje pewna postawa: „zanim dotknę Jezusa, zanim przyjmę Go do swojego serca, umyję swoje dłonie, moje wnętrze w sakramencie pojednania, w spowiedzi św.”.

Zwracając uwagę na przywilej, jaki otrzymują nadzwyczajni szafarze Komunii św., bp Kasyna stwierdził, że „sami obdarowani, będą teraz innych obdarowywać niosąc Chrystusa do tych, którzy oczekują radosnego spotkania z Panem w Eucharystii”.

Na zakończenie Mszy św. życzenia biskupowi Ryszardowi Kasynie z okazji rocznicy uroczystego ingresu składali kapłani, nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz klerycy.

Radio Głos

Artykuł opublikowany dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”

Uroczystości w pelplińskiej katedrze
fot. Krzysztof Mania

Udostępnij ten artykuł:
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.