Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Unia Europejska
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

Ustanowienie nowych ceremoniarzy w Diecezji

Opublikowano: 17 listopada 2022


W sobotę 12 listopada 2022 roku podczas Mszy świętej o godz. 18.00 Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna ustanowił nowych ceremoniarzy diecezji pelplińskiej. To już XVII edycja, gdzie poprzez ćwiczenia, wykłady i wspólną modlitwę 93 kandydatów z 50 parafii naszej diecezji otrzymało tak zaszczytną funkcję.

Ceremoniarz to osoba sprawująca funkcję liturgiczną, której zadaniem jest koordynacja przebiegu liturgii oraz, w razie potrzeby, przeprowadzanie prób zespołu liturgicznego przed celebracjami. Musi biegle znać przepisy liturgiczne, a także powinien cechować się umiejętnością dyskretnego interweniowania w nagłych i wyjątkowych przypadkach.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w promocję nowych ceremoniarzy w naszej diecezji. Dziękuję księżom Proboszczom, wikariuszom, za trud jaki wkładają w formację ministrantów. Dziękuję Księdzu Kanonikowi Andrzejowi Szopińskiemu, Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Tomaszowi Huzarkowi i Dyrektorowi Collegium Marianum, ks. Wiesławowi Szucy, za okazaną życzliwość i pomoc. Słowa wdzięczności kieruję do kleryków naszego seminarium, którzy przez wszystkie zjazdy wkładali wiele starań, aby jak najlepiej przygotować kandydatów do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji.

Nowym ceremoniarzom życzę, by z miłością i wielką starannością przykładali się do zadań, które zostały im powierzone w Kościele.  

Ks. Grzegorz Miotk, Diecezjalny Duszpasterz Służb Liturgicznych

Ustanowienie nowych ceremoniarzy w Diecezji
fot. Krzysztof Mania

Udostępnij ten artykuł:
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.