Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Unia Europejska
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

Ustanowienie nowych ceremoniarzy

Opublikowano: 26 września 2021


W sobotę 25 września 2021 roku Biskup Pomocniczy Arkadiusz Okroj ustanowił nowych ceremoniarzy. Uroczystość odbyła się o godz. 18:00 w Bazylice katedralnej w Pelplinie podczas Mszy Świętej kończącej rekolekcje. To już XVI edycja, gdzie poprzez ćwiczenia, wykłady i wspólną modlitwę 82 kandydatów z 42 parafii naszej diecezji otrzymało tak zaszczytną funkcję.

Ceremoniarz to osoba sprawująca funkcję liturgiczną, której zadaniem jest koordynacja przebiegu liturgii oraz, w razie potrzeby, przeprowadzanie prób zespołu liturgicznego przed celebracjami. Musi biegle znać przepisy liturgiczne, a także powinien cechować się umiejętnością dyskretnego interweniowania w nagłych i wyjątkowych przypadkach.


Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w promocję nowych ceremoniarzy w naszej diecezji. Dziękuję ks. Proboszczom, wikariuszom, za trud jaki wkładają w formację ministrantów. Dziękuje Księdzu Kanonikowi Andrzejowi Szopińskiemu, Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Tomaszowi Huzarkowi, Dyrektorowi Collegium Marianum, ks. Wiesławowi Szucy oraz naszemu diecezjalnemu „Radiu Głos” na czele z księdzem Ireneuszem Smaglińskim i Zbigniewem Gełdonem za okazaną życzliwość i pomoc. Słowa wdzięczności kieruję do kleryków naszego seminarium, którzy przez wszystkie zjazdy wkładali wiele starań, aby jak najlepiej przygotować kandydatów do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji.

Nowym ceremoniarzom życzę, by z miłością i wielką starannością przykładali się do zadań, które zostały im powierzone w Kościele.  

Ks. Grzegorz Miotk

Ustanowienie nowych ceremoniarzy
fot. Radio Głos

Udostępnij ten artykuł:
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.