Wszystkie grupy XXXI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę już w drodze!

Opublikowano: 2 sierpnia 2022

2 sierpnia ze Świecia wyruszyła piąta, ostatnia grupa w ramach XXXI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Wszystkie grupy spotkają się 13 sierpnia na jasnogórskich wałach, na mszy św. o godz. 11.30.

Zachęcamy do zaglądania na strony internetowe oraz profile w mediach społecznościowych poszczególnych grup pielgrzymkowych, oraz na stronę naszej Diecezjalnej Rozgłośni Katolickiej „Radio Głos”

Grupa kaszubska.

ks. mgr lic. Tomasz Mizyk
www.facebook.com

Jako grupa kaszubska, która łączy pielgrzymów z Lęborka, Sierakowic, Kartuz oraz Kościerzyny chcemy pokonać łącznie około 510 km, aby wraz z innymi grupami naszej diecezji dojść do Maryi na Jasnej Górze 13 sierpnia. Cechami szczególnymi naszej grupy jest entuzjazm, radość oraz młodzieńczy zapał w pielgrzymowaniu. Dochodząc na postój, czy też miejsce noclegowe pielgrzymi zawsze śpiewem i tańcem udowadniają, że pielgrzymowanie ma sens i nie jest bezowocne.

Grupa tczewska

ks. mgr Piotr Lipkowski
www.pielgrzymkatczewska.pl

Grupa Tczewska swoje pielgrzymowanie rozpoczęła w 1981 roku. Istniała już w Pielgrzymce Pomorskiej pod nazwą: „Tczew Nadwiślańska”, jednakże z Tczewa wyrusza od roku 1993. Grupę tę prowadził jako pierwszy ks. Jan Ostrowski (1992 i 1998) następnie ks. Wacław Mielewczyk (1993-1997), ks. Jacek Giełdon (1998-2003), ks. Ariel Januszewski (2004-2005), ks. Stanisław Olszewski (2006-2007) ks. Andrzej Szcześniewski (od 2008-2013), ks. Łukasz Delewski (2014-2015) ks. Mariusz Stoltman (2016) i ks. Piotr Lipkowski (2017 – teraz).

Grupa kociewska

ks. mgr lic. Piotr Pruski
www.pielgrzymkakociewie.pl

Grupa Kociewie swoje pielgrzymowanie rozpoczyna 31 lipca. Wyrusza z Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.
W przybliżeniu Kociewie obejmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego. Trasa pielgrzymki liczy 436 km, którą pątnicy pokonują w 14 dni. Grupę Kociewie tworzą w większości młodzi ludzie, ale nie brakuje również doświadczonych pielgrzymów, którzy liczą  już 40 rok pielgrzymowania.

Grupa chojnicka (zielona)

ks. mgr lic. Mateusz Pryczkowski
chojnicebazylika
Grupa „Zielona”
@pieszapielgrzymka

Osoby, które nie mogą uczestniczyć w pielgrzymce są zaproszone do uczestnictwa spotkaniach pielgrzymkowych każdego dnia począwszy od 31.07 do 13.08 o godz. 20:00 w Bazylice – codziennie łączność z pielgrzymami oraz modlitwa apelowa.

Jest to jedna z najstarszych i największych grup naszej diecezji. Jej początek nastąpił już w 1979 roku, gdy w ramach diecezji chełmińskiej,  grupa wyruszała z Torunia. Terytorialnie łączy południowe dekanaty diecezji pelplińskiej. Do pokonania Pielgrzymi mają około 470 km.

Grupa świecka (czerwona)

ks. mgr lic. Michał Choszcz

Grupa świecka pielgrzymuje na Jasną Górę już od 1990 roku. Pątnicy rozpoczynają swoje pielgrzymowanie 2 sierpnia Mszą świętą sprawowaną w sanktuarium M.B. Częstochowskiej w Świeciu. Trasa pielgrzymkowa wiedzie przez: Grzybno, Toruń, Służewo, Witowo, Babiak, Karszewo, Bratków Dolny, Podłężyce, Szczerców, Prusicko i Kiedrzyń. Pielgrzymi ze Świecia wraz z innymi pątnikami z naszej diecezji dochodzą na Jasną Górę 13 sierpnia.