XXI. Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie

Opublikowano: 23 października 2021

23 października odbyły się w Bibliotece Diecezjalnej XXI. Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie.

W św. Józefie można odkryć piękno człowieczeństwa”, podkreślił biskup pelpliński Ryszard Kasyna otwierając 23 października kolejne Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie.

Podczas konferencji w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie duchowni i świeccy uczestnicy wysłuchali prelekcji poświęconych różnorakim spojrzeniom na osobę patrona roku w Kościele św. Józefa.

Otwierając sympozjum biskup Ryszard Kasyna przypomniał, że ogromnie istotne są dokumenty papieża Franciszka poświęcone św. Józefowi, jego wypowiedzi, także podczas obecnej wizyty biskupów ad limina.

Hierarcha zauważył, że w św. Józefie „można odkryć piękno człowieczeństwa, które w Oblubieńcu Maryi wyraża się w jego dobroci i otwartości”.

Św. Józef był tak uduchowiony i religijny, że w każdym sygnale od Boga potrafił odczytać wolę Pana Boga i realizować ją w swoim życiu”, powiedział biskup.

Bp Kasyna wskazał, że Józef z pewnością miał swoje plany na życie, ale „potrafił zmienić je, aby zrealizować Bożą wolę”.

Piękno człowieczeństwa św. Józefa wyraża się w jego sercu, otwartym, wrażliwym na różne wyzwania, które pojawiły się na jego życiowych drogach”, mówił biskup pelpliński.

Wykłady zdominowali świeccy prelegenci, mówiąc o aktualności osoby św. Józefa szczególnie w kształtowaniu życia rodzinnego a w tym, w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II, realizując wolę Bożą w każdym wymiarze życia, nawet najbardziej intymnym.

Organizatorem Pelplińskich Spotkań Duszpasterskich jest Wyższe Seminarium Duchowne. W wypowiedzi dla Radia Głos, ojciec duchowny pelplińskiej uczelni zauważył, że konferencja pozwoliła „w osobie św. Józefa na nowo rozpoznać człowieka silnej wiary, człowieka mężnego, który ma wiarę do Boga silniejszą od własnych przekonań i lęków”. Ks. dr Sławomir Kunka dodał, że „św. Józef przynosi współczesnemu światu „dobre i owocne rozwiązania” a sympozjum przybliżyło „pastoralne rozwiązania dla Kościoła”, które pokazuje życie św. Józefa. Kapłan zauważył, że wykłady  nawiązywały do „teologii ciała ukazanej w nauczaniu św. Jana Pawła II”, a „co jest ważne w delikatnej sprawie przekazywania życia przez małżonków”.

Spotkanie zamknęła dyskusja prelegentów i słuchaczy zgromadzonych w bibliotece.

XXI. Pelplińskie Spotkania Duszpasterskie
fot. Radio Głos

Radio Głos

Artykuł opublikowany dzięki współpracy z Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej „Radio Głos”