Tysiące pielgrzymów 13 września przybyło do Sanktuarium Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie (diecezja pelplińska). Podczas polowej Mszy św. biskup diecezjalny Ryszard Kasyna stwierdził, że  „pragniemy od Chrystusowej i naszej Matki zaczerpnąć Bożego ducha, który pozwoli dostrzec nam jak wiele w życiu otrzymujemy dobra”.

 

Mimo epidemii, w skromniejszych niż zwykle ilościach, w sobotę i w niedzielę przybywały do Piaseczna piesze pielgrzymki na doroczny odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Sumę odpustową przy Studzience, w miejscu gdzie w 1378 roku dokonał się cud uzdrowienia syna smolarza, sprawował dla wielu tysięcy pątników biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

Swoją homilię główny celebrans oparł na symbolice uśmiechniętej Madonny z Piaseczna, której wierna kopia tradycyjnie została ustawiona na ołtarzu polowym.

„Niezależnie od pandemii, od trudów naszego życia, przybyliśmy do Piaseczna po radość i uśmiech, albowiem radosny i uśmiechnięty chrześcijanin jest świadomy swojego obdarowania”, powiedział na początku homilii bp Kasyna.

Hierarcha przypomniał, że „wdzięczność w teologii jest nazywana matką wszystkich cnót i oznacza, że potrafimy dostrzec dobro”.

W kontekście wdzięczności wobec Boga za otaczający nas świat, biskup pelpliński zauważył palącą potrzebę ochrony środowiska.

Kaznodzieja mówił dalej, że „pragniemy od Chrystusowej i naszej Matki zaczerpnąć Bożego ducha, który pozwoli dostrzec nam jak wiele w życiu otrzymujemy dobra, ale niekiedy jak wiele też zaniedbujemy”.

Bp Kasyna przypomniał, że rozpoczęty nowy roku szkolny należy traktować jako „duchowy zasiew, którego owoce zależą od naszej pracy i współpracy”.

Celebrans zachęcał, aby wpatrując się w uśmiechnięte oblicze Matki Chrystusa w Piasecznie wydobyć z siebie wdzięczność za każde dobro w rodzinie. Szczególnie za dobroć rodziców, a także dziadków, którzy „pięknie i umiejętnie przekazują system wartości i wiary swoim wnukom”.

Biskup pelpliński podkreślił, że „Kościół z wdzięcznością przyjmuje ustawę ograniczającą handel w niedzielę”, co daje szansę na wypoczynek, świętowanie Dnia Pańskiego i budowanie jedności w rodzinach.

Kaznodzieja zachęcał pielgrzymów do wdzięczności wobec Kościoła, który daje przykład świętych i błogosławionych. Wśród nich jest św. Jan Paweł II, który jako metropolita krakowski w 1968 roku koronował figurę Matki Bożej w Piasecznie.

Na zakończenie, w oparciu o słowa św. Urszuli Ledóchowskiej, biskup diecezjalny powiedział, że „z pokoju serca i uśmiechu można uczynić narzędzie apostolstwa”.

Piaseczno jest najstarszym na Pomorzu Sanktuarium Maryjnym. Zachowało swoją tożsamość również w trudnych czasach zaborów. Było niejednokrotnie miejscem skutecznej walki o zachowanie tożsamości narodowej Polaków.

Uroczystości odpustowe będą trwały przez oktawę do niedzieli 20 września.

 

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2020 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk