Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Kalendarz liturgiczny

czwartek, 06 kwietnia 2023

  • WIELKI CZWARTEK. Liturgia Godzin. Albo:
  • WIELKI CZWARTEK WIECZERZY PAŃSKIEJ.*

Dzisiaj, jutro i pojutrze nie sprawuje się Mszy pogrzebowej.

Nie można sprawować Mszy bez udziału ludu.

* Chwała, prefacja o Najświętszej Eucharystii.

Liturgia słowa:

Liturgia słowa Mszy krzyżma: Iz 61, 1-3a. 6a. 8b-9; Ps 89 (88), 21-22. 25 i 27 (R.: por. 2a); Ap 1, 4b. 5-8; Iz 61, 1; Łk 4, 16-21. Liturgia słowa Mszy Wieczerzy Pańskiej: Wj 12, 1-8. 11-14; Ps 116B (115), 12-13. 15-16bc. 17-18 (R.: por. 1Kor 10, 16); 1 Kor 11, 23-26; J 13, 34; J 13, 1-15.

Ogłoszenia/Informacje:

W Bazylice katedralnej Msza krzyżma (Biały). Jest ona wyrazem jedności prezbiterów ze swoim biskupem. Po homilii kapłani składają Odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.

Dzisiaj, jutro i pojutrze nie sprawuje się Mszy pogrzebowej.

Nie można sprawować Mszy bez udziału ludu.

Komunii świętej udziela się:
a) ciężko chorym w każdej chwili;
b) innym chorym w W. Czwartek i W. Piątek przed i po południu, lecz nie w W. Sobotę;
c) pozostałym wiernym (nie chorym) w W. Czwartek i Wigilię Paschalną tylko podczas Mszy lub bezpośrednio po jej zakończeniu, a w W. Piątek tylko podczas liturgii Męki Pańskiej.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Święte Triduum Paschalne nie jest przygotowaniem do świętowania Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną, lecz jest już świętowaniem jednego i niepodzielnego misterium Chrystusa: męki, śmierci i zmartwychwstania. Niestety, zamazuje tę prawdę używanie pojęć „Pierwsze Święto”, „Drugie Święto”. To degraduje i zamazuje znaczenie Triduum Paschalnego. Należy nie ustawać w upowszechnianiu pojęć „Niedziela Wielkanocy” oraz „Poniedziałek Wielkanocny”.

Uroczystą Mszę wieczorną należy sprawować w czasie między godz. 16 a 21. Miejscowy ordynariusz może pozwolić na odprawienie drugiej Mszy w kościołach i kaplicach w godz. wieczornych, a w razie prawdziwej konieczności nawet porannych, lecz tylko dla tych wiernych, którzy w żaden sposób nie mogą wziąć udziału w głównej Mszy wieczornej.

Przeniesienie i złożenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy przechowania może się odbyć wyłącznie, jeżeli w tym samym kościele sprawuje się liturgię Męki Pańskiej. Adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy przechowania trwa do późnych godzin nocnych; po północy nie może mieć uroczystego charakteru. Większy akcent należy położyć na adorację i czuwanie w nocy z W. Czwartku na Piątek i przez cały W. Piątek w godzinach Męki Chrystusowej niż później w Grobie Pańskim.

Dzisiaj w czasie uroczystego wystawienia Najświętszego Sakramentu po Mszy Wieczerzy Pańskiej można uzyskać odpust zupełny za modlitwę słowami strofy hymnu Przed tak wielkim Sakramentem (Nadanie nr 7 w Wykazie odpustów z 25 V 2006).

Kompleta jak w uroczystość po II Nieszporach.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.