Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Kalendarz liturgiczny

piątek, 07 kwietnia 2023

  • WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ.

Liturgia słowa:

Iz 52, 13 – 53, 12; Ps 31 (30), 2 i 6. 12ab i 13. 15-16. 17 i 25 (R.: por. Łk 23, 46); Hbr 4, 14-16; 5, 7-9; Flp 2, 8-9; J 18, 1 – 19, 42.

Ogłoszenia/Informacje:

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy, tzw. ścisły, nazywany świętym postem paschalnym (Konstytucja o liturgii, 110).

Dziś i jutro w miarę możliwości należy odprawić Jutrznię i Godzinę Czytań z udziałem wiernych (OWLG 210).

Nie można sprawować sakramentów z wyjątkiem pokuty i namaszczenia chorych. Gdy trzeba odprawić pogrzeb, wówczas modlitwy odmawia się bez śpiewu i nie udziela Komunii św.

Wobec tradycji w kościołach w Polsce adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim, w Wielki Piątek wieczorem, należy rozważyć zasadność wyprowadzania wiernych z kościołów na nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami miast i miejscowości. Należy unikać sytuacji, że wierni wybiorą udział w Drodze Krzyżowej, zamiast uczestnictwa w Liturgii Męki Pańskiej. To nabożeństwo Drogi Krzyżowej z powodzeniem można odprawić w piątek przed Niedzielą Palmową.

Liturgię Męki Pańskiej należy sprawować w czasie między godz. 15 a 21. Jeżeli jednak wymagają tego racje duszpasterskie, można ją rozpocząć wcześniej, nawet już w południe.

Do adoracji należy używać tylko jednego Krzyża bez względu na inne dotychczasowe zwyczaje.

Ofiary złożone podczas adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie i innych miejsc świętych (Pro Terra Sancta).

Dzisiaj odpust zupełny można uzyskać: a) za pobożne uczestnictwo w adoracji Krzyża podczas Liturgii Męki i Śmierci Pana; b) albo za indywidualne przeżycie nabożeństwa Drogi Krzyżowej, albo za zjednoczenie się pobożne z nabożeństwem Drogi Krzyżowej
pod przewodnictwem Ojca Świętego, przekazywanym bezpośrednio za pomocą telewizji lub radia; c) albo po przyjęciu Komunii świętej za modlitwę przed wizerunkiem Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego słowami: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu... (Nadania nr 8 i 13
w Wykazie odpustów z 25 V 2006).

Kompleta jak w uroczystość po II Nieszporach.

Wspominamy:

✟ Lament Stanisław, Lębork 2021

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.