Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Unia Europejska
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Wydarzenia

Adwent w dawnym opactwie cysterskim

Start: 19 grudnia 2021 r.

Koniec: 19 grudnia 2021 r. godz: 22:00


Przedsięwzięcie zakłada przygotowanie i przeprowadzenie w dniu 19 grudnia 2021 roku jarmarku świątecznego poprzedzającego Boże Narodzenie, prezentującego regionalne (Kociewie) i lokalne (dawne opactwo pelplińskie) tradycje oraz obrzędy. Obok prezentacji folkloru literackiego i muzycznego oraz koncertu kolęd kociewskich, tradycyjnych potraw i ozdób Bożonarodzeniowych, odbywać się będą warsztaty dla dzieci i młodzieży m.in. wykonywanie ozdób choinkowych oraz kartek świątecznych; wytop woskowych figurek do żłóbka; pisanie życzeń w skryptorium; ozdabianie bombek motywami kociewskimi; dekorowanie pierników

Miejsce realizacji zadania

Przedsięwzięcie odbywać się będzie w Pelplinie w krużgankach oraz przyległych pomieszczeniach

Grupa docelowa

Działania skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Dzieci przedszkolne i młodszych klas szkoły podstawowej oraz młodzież czynnie uczestniczą w zajęciach warsztatowych. Warsztaty mają „otwartą” formułę i biorą w nich udział dziesiątki osób w systemie rotacyjnym. Dorośli chętnie korzystają z oferty przybyłych wystawców (artystów, rękodzielników, rzemieślników, wytwórców produktów lokalnych). Oferta związana jest z przygotowaniem jadła i ozdób na Święta Bożego Narodzenia (tradycyjne potrawy oraz wypieki, ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, produkty regionalne miody i przetwory miodne, wyroby woskowe, zioła i nalewki, itp.). Koła Gospodyń Wiejskich oferują degustację i sprzedaż słodkości oraz przeróżnych dań związanych z czasem Adwentu i Świętami Bożego Narodzenia. Aktywnie do działań angażuje się też grupa lokalnych wolontariuszy, członków Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina i Stowarzyszenia „Szlaki kulturowe”, przewodników skupionych przy Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej. W ramach pracy społecznej prowadzą zajęcia warsztatowe.

W przedsięwzięciu uczestniczą mieszkańcy miasta i gminy Pelplin, powiatu tczewskiego oraz turyści zwiedzający dawne opactwo cysterskie. Aktywne uczestnictwo zachęca do rodzinnej refleksji nad tym, co przetrwało w naszych domach z dawnych tradycji i zwyczajów.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.