Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Unia Europejska
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Wydarzenia

Jubileuszowy 20. Jarmark Cysterski w Pelplinie

Start: 18 września 2021 r. godz: 06:00

Koniec: 19 września 2021 r. godz: 20:00


Jarmark Cysterski odbywa się w Pelplinie nieprzerwanie od dwudziestu lat, zawsze w trzeci weekend września, na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie. W tym roku impreza zapowiada się szczególnie ze względu na to, że obchodzi swój jubileusz (XX edycja). Impreza składać się będzie z kilku przedsięwzięć:

– Konferencja naukowa „Pismo i sztuka to jedyni świadkowie czasów” (tematem będzie piśmiennictwo, architektura, sztuka i estetyka Zakonu Cystersów);

– Warsztaty historyczno-edukacyjne „Księga Ksiąg” (Skryptorium i iluminacja, – czerpanie i barwienie papieru, prezentacja reprintu Biblii Gutenberga i działania ruchomej czcionki). W ramach warsztatów przygotowana zostanie okolicznościowa wystawa Piśmiennych „Skarbów Pelplina” w Bibliotece Diecezjalnej

– Dwudniowy średniowieczny jarmark kupiecki, podczas którego prezentujemy oraz promujemy dzieje, tradycje i kulturę dawnego klasztoru cysterskiego w szeroko pojętym kontekście historycznym i turystycznym (szlak cysterski). Młodzież prezentuje obrazy z dziejów dawnego opactwa. Odbywają się potyczki rycerzy. Kowale, płatnerze i snycerze, drukarze, rymarze i garncarze prezentują dawne rzemiosła; dzieci poszukują zagubionej przed wiekami „Złotej Księgi Cystersów”, a zwolennicy „Petanque” odkrywają tajniki powodzenia w rozgrywkach „gry cysterskiej” pod okiem mistrzów tego niecodziennego sportu. Zaplanowano też inne atrakcje – średniowieczne zabawy dla dzieci oraz profesjonalne pokazy historyczne grup rekonstrukcyjnych.

W razie ewentualnych obostrzeń związanych ze stanem epidemii wirusa SARS-CoV-2, będziemy na bieżąco zmieniać sposób realizacji do aktualnie dostosowanych przepisów odgórnych. Mamy nadzieję, że do września sytuacja unormuje się na tyle, żeby zrealizować przedsięwzięcie zgodnie z założeniami.

Miejsce realizacji zadania

Pelplin, dawne Opactwo Cysterskie, tj. katedra i jej okolice (Plac Mariacki, Plac Tumski, Al. Cystersów, Przystań Jana III Sobieskiego, ul. Biskupa Dominika 11).

Grupa docelowa

Działania Jarmarku skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Dzieci przedszkolne i młodszych klas szkoły podstawowej uczestniczą w niedzielnym przemarszu, wielu z nich w strojach historycznych lub w strojach regionalnych, kociewskich. Dzieci korzystają z przygotowanych zabaw średniowiecznych oraz placu zabaw. Dzieci starsze i młodzież z większości szkół prowadzonych przez Powiat Tczewski, aktywnie uczestniczą w Jarmarku. Część przygotowuje i obsługuje stoiska, gdzie częstują przygotowanym ciastem, swojskim jadłem, sprzedają różnorodne wytwory – prace własne. Część zaangażowana jest w przygotowanie dram historycznych, pod kierunkiem nauczycieli i reżysera Jacentego Ordowskiego. Młodzież uczestniczy w niedzielnym przemarszu przez miasto, wielu w strojach historycznych; odgrywa drobne scenki w różnych miejscach Jarmarku. Aktywnie do działań Jarmarku angażuje się grupa lokalnych wolontariuszy, członków Towarzystwa Przyjaciół Zabytków Pelplina i Stowarzyszenia „Szlaki kulturowe”, przewodników skupionych przy Diecezjalnym Centrum Informacji Turystycznej. W historycznych strojach oprowadzają gości po katedrze i Muzeum Diecezjalnym. Zgłoszeni do udziału w konferencji naukowcy, nauczyciele, przewodnicy, goście z Karty europejskich opactw i miejsc cysterskich i i in. biorą udział w sesjach naukowych. Prowadzący warsztaty piśmiennicze (zaproszeni specjaliści), wraz z wybranymi wolontariuszami i członkami TPZP przeprowadzają warsztaty historyczno-edukacyjne. Drugą grupą odbiorców są uczestnicy Jarmarku Cysterskiego. Są wśród nich mieszkańcy miasta i gminy Pelplin, powiatu tczewskiego oraz sąsiednich powiatów starogardzkiego i kwidzyńskiego. Sporo osób przyjeżdża na Jarmark z Trójmiasta, terenu województwa pomorskiego oraz z innych miejsc w Polsce. Są też goście zza granicy, w tym dawni mieszkańcy regionu mieszkający obecnie w innych krajach, delegacje gmin partnerskich a także rzemieślnicy z całej Polski oraz Litwy i Ukrainy, w mniejszej ilości również innych krajów. Szacunkowo dwudniowy Jarmark odwiedza ok. 30 tys. uczestników (badania własne na podstawie lat ubiegłych).

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.