Diecezja pelplińska ma pięciu nowych księży!

Opublikowano: 30 maja 2022

W sobotę 28 maja 2022 roku, na Mszy świętej w bazylice katedralnej w Pelplinie, Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna udzielił pięciu diakonom sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu.

To piękne i ważne wydarzenie w życiu wspólnoty diecezjalnej, która od dzisiaj może cieszyć się pięcioma nowymi szafarzami sakramentów i słowa Bożego.

Uroczysta liturgia zgromadziła ponad stu księży i bardzo wielu świeckich, którzy po okresie pandemii mogli teraz wypełnić pelplińską katedrę.

Obrzęd święceń poprzedziło przedstawienie kandydatów oraz homilia głównego celebransa.

Bp Kasyna podkreślił „rodzinny charakter” uroczystości z powodu obecności wspólnoty seminaryjnej, a także rodzin, proboszczów parafii pochodzenia nowych prezbiterów a także wielu ich znajomych i przyjaciół.

Biskup pelpliński w homilii przypomniał, że kandydaci do święceń „dobrowolnie wybrali przynależność do Jezusa Chrystusa” a „kapłan to człowiek, który zna imię Boga”, mówił hierarcha. Dodał, że kapłan „z Imieniem Boga idzie do drugiego człowieka” i „winien być nosicielem Bożego Imienia, jest transparentem i fotografią Imienia Pana Boga”.

Kaznodzieja akcentował dalej, że „kapłani są znienawidzeni przez tych, którzy chcą porządek świata ułożyć według swej własnej woli, chcą być panami świata, nadając tylko swoje prawa i normy”. W tym kontekście biskup przypomniał zamach na św. Jana Pawła II w 1981 roku. Bp Kasyna wskazał również, że odrzucenie Boga właśnie rodzi „nienawiść do Kościoła i kapłanów”.

Zwracając się do święconych prezbiterów powiedział: „Jesteście posłani do wszystkich, do miast i wsi, do obcych i do swoich rodzin, bo często i tam można spotkać niechęć i niezrozumienie”. Hierarcha dodał, że nowi księża zawdzięczają dar święceń „nie swoim talentom, umiejętnościom, zasługom, ani nawet woli przełożonych, ale Temu, który ich wybrał”. Apelował: „obyście nie chcieli zbawiać świata i człowieka po swojemu, ale na sposób Boży”.

Na zakończenie homilii bp Kasyna prosił obecnych o żarliwą modlitwę za kapłanów, „aby Pan ustrzegł ich od złego”.

Po miesięcznych wakacjach neoprezbiterzy diecezji pelplińskiej zostaną posłani do wakacyjnej pomocy duszpasterskiej, a od 20 sierpnia rozpoczną posługę na swoich pierwszych parafiach.

tekst: Radio Głos

Ks. Patryk Jutrzenka Trzebiatowski

Parafia pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Chojnicach.

Ks. Rafał Okroj

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Kartuzach.

Ks. Bartosz Pepliński

Parafia pw. Świętego Antoniego w Dziemianach.

Ks. Błażej Wołowicz

Parafia pw. Świętego Michała Archanioła w Dąbrówce k. Kamienia Krajeńskiego.

Ks. Patryk Wyka

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim.

Święcenia kapłańskie w bazylice katedralnej w Pelplinie 2022
fot. Krzysztof Mania