Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Aktualności

II „Przystań dla osób z niepełnosprawnościami” w Pelplinie

Opublikowano: 16 czerwca 2026


We wtorek, 16 czerwca, Pelplin już po raz drugi stał się miejscem wyjątkowego spotkania w ramach „Przystani dla osób z niepełnosprawnościami”. Wydarzenie to zgromadziło podopiecznych oraz ich opiekunów, oferując dzień pełen modlitwy, integracji i radosnej zabawy.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 uroczystą Mszą Świętą w bazylice katedralnej. Liturgii przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. W swojej homilii hierarcha skupił się na zagadce ludzkiego serca, pytając, jak to możliwe, że w sercach niektórych ludzi mieści się cała rodzina, zwierzęta domowe i rzesza przyjaciół, podczas gdy inni mają w nich miejsce wyłącznie dla samych siebie.

Biskup zwrócił uwagę na kilka kluczowych aspektów dotyczących miłości i relacji z drugim człowiekiem. Podkreślił, że naturalnie łatwiej jest nam kochać przyjaciół i wybaczać błędy tym, którzy są dla nas życzliwi. Prawdziwym wyzwaniem ewangelicznym jest jednak miłość do nieprzyjaciół oraz tych, którzy nas ignorują, obrażają i sprawiają nam przykrość. Kaznodzieja zaznaczył, że złość jest naturalną reakcją na zło, jednak Jezus uczy nas, aby powstrzymać chęć zemsty i nie dolewać oliwy do ognia, zatrzymując w ten sposób potok zła. Biskup dodał, że nadstawienie drugiego policzka i brak odwetu nie jest oznaką bycia „mięczakiem”, lecz postawą prawdziwych „twardzieli”, ponieważ powstrzymanie własnych emocji w obliczu krzywdy wymaga niezwykłej siły i stalowych nerwów. Rozwiązaniem zagadki pojemności ludzkiego serca jest to, kto w nim mieszka. Jeśli zamieszkuje w nim tylko nasze własne „ja”, serce się kurczy, natomiast zaproszenie do niego Jezusa sprawia, że cudownie się ono powiększa, robiąc miejsce dla całego świata. Podsumowując, biskup przypomniał, że ludzie, którzy potrafią z całego serca kochać innych, są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie.

Po duchowym umocnieniu uczestnicy wzięli udział w licznych przygotowanych aktywnościach. W programie znalazły się angażujące warsztaty dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, a także różnorodne gry i zabawy integracyjne. Zadbano również o strefę gastronomiczną, która stanowiła doskonałą przestrzeń do odpoczynku i rozmów.

Równolegle, w sportowym duchu rywalizacji i przełamywania własnych barier, odbyły się Kociewskie Igrzyska Sportowe Osób z Niepełnosprawnościami, które dostarczyły uczestnikom i kibicom mnóstwa pozytywnych emocji.

Zwieńczeniem tego pełnego wrażeń dnia był poruszający koncert uwielbienia. Na scenie wystąpili Gabi & Wojciech Gąsior, prezentując swój wyjątkowy projekt muzyczny zatytułowany „Niebo”. Ich występ stanowił piękne, modlitewne podsumowanie wydarzenia, które na długo zapisze się w pamięci wszystkich uczestników tegorocznej „Przystani”.


Poznajcie poruszające świadectwo mamy 11-letniego Teosia Górskiego – chłopca, któremu lekarze nie dawali szans na normalne życie.


2.8K wyświetleń