
W poniedziałek, 15 czerwca, pelplińska bazylika katedralna oraz Collegium Marianum zgromadziły młodych diecezjan na finale XIV edycji spotkania „Przystań – Warsztaty dla Duszy”. Wydarzenie przebiegające pod hasłem „Przystań Pokoju” stanowiło czas modlitwy, formacji i doświadczenia żywej wspólnoty Kościoła.
Tegoroczna aura wymagała korekty organizacyjnej, przenosząc punkty programu do przestrzeni zadaszonych. Zmiana ta nie wpłynęła na entuzjazm uczestników. Poranne spotkania integracyjno-warsztatowe w sali gimnastycznej Collegium Marianum stały się przestrzenią budowania relacji i twórczej współpracy młodych ludzi z całej diecezji.
Przed południem centrum wydarzeń przeniosło się w mury pelplińskiej katedry. Zgromadzeni wysłuchali tam świadectwa ks. Sebastiana Koseckiego, kapłana archidiecezji częstochowskiej, podejmującego duszpasterską posługę w przestrzeni cyfrowej. Fundamentalnym momentem duchowego wyciszenia była adoracja Najświętszego Sakramentu. Czas modlitwy, połączony z rachunkiem sumienia oraz możliwością przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, stanowił teologiczną realizację tegorocznego hasła: przypomniał, że autentyczny pokój człowiek odnajduje wyłącznie w uwalniającej łasce przebaczenia i trwaniu przy Chrystusie.
Szczytem i źródłem poniedziałkowego spotkania była uroczysta Msza Święta. Liturgii eucharystycznej przewodniczył biskup pelpliński Ryszard Kasyna, natomiast słowo Boże wygłosił ks. Sebastian Kosecki. Pasterska obecność biskupa diecezjalnego pośród młodych ukazała tajemnicę Kościoła lokalnego, który gromadzi się w jedności wokół jednego ołtarza, czerpiąc siłę z sakramentalnej obecności Zbawiciela.
Finałowy dzień zwieńczył koncert uwielbienia. Muzyczną modlitwę poprowadzili Gabi i Wojciech Gąsiorowie, którym towarzyszyli utalentowani uczestnicy przystaniowych warsztatów wokalno-instrumentalnych. Śpiew i radość młodych stały się naturalnym przedłużeniem eucharystycznego dziękczynienia.
Cykl wydarzeń w ramach XIV edycji „Przystani” wciąż trwa. We wtorek, 16 czerwca, bazylika katedralna gromadzi uczestników „Przystani dla Osób z Niepełnosprawnościami”.
Fot. Krystian Kniter
































































































































Ujęcia z drona Krystian Kniter

















