Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Duszpasterstwa

Duszpasterstwo Pieszych Pielgrzymek na Jasną Górę


Diecezjalny duszpasterz:
ks. mgr Tomasz Mońko

Duszpasterstwo odpowiada za organizację Pieszej Pielgrzymki Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę oraz realizację działań promocyjnych odnoszących się do te go wydarzenia. Towarzyszy duchowo i formacyjnie uczestnikom pielgrzymki, troszcząc się o tą wspólnotę nie tylko w czasie trwania pielgrzymki, ale także w ciągu roku. W ramach naszej diecezji co roku do Częstochowy wyrusza pięć grup pielgrzymkowych z Chojnic, Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego, Świecia oraz Tczewa.

Grupa Bytowska

Wychodzi 29 lipca o godz. 7.00 z parafii św. Katarzyny w Bytowie. W Chojnicach łączy się z grupą Chojnicką.

Przewodnik grupy

ks. mgr Paweł Zagórski

Grupa Chojnicka

Jest to jedna z najstarszych i największych grup naszej diecezji. Jej początek nastąpił już w 1979 roku, gdy w ramach diecezji chełmińskiej,  grupa wyruszała z Torunia. Terytorialnie łączy południowe dekanaty diecezji pelplińskiej.

Pielgrzymowanie rozpoczyna zawsze 31 lipca w chojnickiej Bazylice p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Do pokonania Pielgrzymi mają około 470 km.

Grupa Kaszubska

Pielgrzymowanie rozpoczyna w dwóch grupach promienistych i najdłużej pielgrzymujących, ponieważ wyrusza z Lęborka z par. pw. Matki Bożej Królowej Polski już 28. lipca, później rusza grupa z Kartuz z par. Wniebowzięcia NMP 29. lipca i w końcu jako cała grupa kaszubska rusza z sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin z Kościerzyny 30. lipca.

Jak sama nazwa wskazuje, grupa obejmuje dużą część naszej diecezji tj. Kaszuby. Wędruje zupełnie innym szlakiem niż pozostałe grupy (tzw. szlak zachodni) i na swojej trasie dopiero pod koniec spotyka innych pielgrzymów. Nasze zatrzymania w poszczególnych miejscowościach są przez to oczekiwane z wielką radością i otwartością.

Grupa w większości składa się z młodych osób, ale nie brakuje też bardziej doświadczonych. Radość pielgrzymów, ich zaangażowanie stanowią fenomen i cechę charakterystyczną!

W czasie drogi działa “radio pielgrzymkowe”, które prowadzi modlitwy i najpiękniejsze utwory muzyczne.

Grupę można znaleźć na fb.

Grupa Kartuska

Wychodzi 29 lipca z parafii Wniebowzięcia NMP w Kartuzach, o godz. 7.00. W Kościerzynie łączy się z grupą Kaszubską.

Przewodnik grupy

ks. mgr lic. Tomasz Mizyk

Grupa Kociewska

Grupa Kociewie swoje pielgrzymowanie rozpoczyna 31 lipca. Wyrusza z Parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.
W przybliżeniu Kociewie obejmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego. Trasa pielgrzymki liczy 436 km, którą pątnicy pokonują w 14 dni.

Grupę Kociewie tworzą w większości młodzi ludzie, ale nie brakuje również doświadczonych pielgrzymów, którzy liczą  już 40 rok pielgrzymowania.

Grupę można znaleźć na:

Grupa Lęborska

Wychodzi 28 lipca 2022 r. z parafii NMP Królowej Polski w Lęborku o godz. 8.00. W Kościerzynie łączy się z grupą Kaszubską.

Przewodnik grupy

ks. mgr lic. Mateusz Szulc

Grupa Świecka

Grupa świecka pielgrzymuje na Jasną Górę już od 1990 roku. Pątnicy rozpoczynają swoje pielgrzymowanie 2 sierpnia Mszą świętą sprawowaną w sanktuarium M.B. Częstochowskiej w Świeciu. Trasa pielgrzymkowa wiedzie przez: Grzybno, Toruń, Służewo, Witowo, Babiak, Karszewo, Bratków Dolny, Podłężyce, Szczerców, Prusicko i Kiedrzyń. Pielgrzymi ze Świecia wraz z innymi pątnikami z naszej diecezji dochodzą na Jasną Górę 13 sierpnia.

Grupa Tczewska

450 km – taki dystans mają do przebycia pielgrzymi z dekanatu tczewskiego, w drodze pod tron Matki Boskiej Częstochowskiej.

Początkiem Pielgrzymki Pomorskiej był wybór kard. Karola Wojtyły na Ojca Świętego w 1978 r. Z upływem czasu grupa ta rozrosła się na kilka samodzielnych pielgrzymek. Tczewscy pątnicy po raz pierwszy samodzielnie wyruszyli do Częstochowy w 1992 r.