Akcja Katolicka

![]() | Asystent Kościelny Stowarzyszenia ks. kanonik mgr lic. Andrzej Szopiński |
Prezes Stowarzyszenia Janina Kłosowska | |
Parafie, w których odnajdziesz oddziały i koła KSM Bysław Bytów (św. Katarzyny) Chojnice (św. Jadwigi) Chojnice (MB Królowej Polski) Konarzyny k. Chojnic Lębork (NMP Królowej Polski) Lębork (św. Jadwigi Śląskiej) Nowe n. Wisłą Stara Kiszewa Subkowy Tczew (św. Józefa) Zblewo | |
Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej ul. Bpa Dominika 11 83-130 Pelplin |
HISTORIA
Po raz pierwszy terminu „Akcja Katolicka” użył papież Pius X w dokumencie z 1903roku. Formalny początek Akcji Katolickiej dal papież Pius XI, który w encyklice „Ubi arcano Dei” z 1922 r. opisał istot, cel, środki oraz zobowiązał do tworzenia Akcji Katolickiej w poszczególnych krajach.
W Polsce biskupi powoływali Diecezjalne Instytuty Akcji Katolickiej w latach 1930-1932. W czasach totalitaryzmu komunistycznego był zakaz wszelkiej działalności organizacji katolickich. Po wojnie reaktywowanie Akcji Katolickiej w Polsce zostało zainspirowane przez Jana Pawła II podczas wizyty biskupów polskich ad li- mina Apostolorum w 1993r. W diecezji pelplińskiej Stowarzyszenie reaktywowano 21 października 1995 r.
CHARYZMAT
Celem AK jest pogłębienie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji ogólnopolskiej Kościoła poprzez:
- pogłębienie życia religijnego, moralnego, intelektualnego i kulturalnego oraz ukierunkowanie go na zadania apostolskie,
- przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego,
- zajmowanie stanowiska w sprawach publicznych Kościoła, a zwłaszcza reagowanie na zagrożenia wiary i moralności chrześcijańskiej,
- kształcenie działaczy katolickich i wychowywanie ich do aktywności w życiu społecznym, gospodarczym, kulturalnym i politycznym.
FORMACJA
- Ciągła formacja roczna: spotkania Rady Diecezjalnego Instytutu, cykliczne spotkania w oddziałach parafialnych i okręgach.
- Formacja dodatkowa: wykłady w ramach Studium Liderów, adwentowe i wielkopostne dni skupienia, coroczne Dni Społeczne.
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO STOWARZYSZENIA?
Członkiem AK może zostać każdy katolik świecki, który ukończył 18 rok życia.