Parafialne Kluby Sportowe

![]() | Diecezjalny Duszpasterz Sportowców ks. mgr Andrzej Taliński |
jedrzejt.kam@wp.pl |
HISTORIA
Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku, papież Jan Paweł II spotkał się w Elblągu z grupą sportowców. Powiedział tam m.in.: „Pozdrawiam w szczególny sposób sportowców i działaczy sportowych, zarówno dawnych, jak obecnych. Cieszę się, że powstaje coraz więcej parafialnych klubów sportowych, które gromadzą dzieci i młodzież. Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom — to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych sportowców, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi, uczciwymi, zrównoważonymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie”.
W nawiązaniu do tych słów, zaczęły się pojawiać – w różnych parafiach diecezji pelplińskiej – kluby sportowe, pragnące zintegrować środowiska sportowe i nadać tym specyficznym działaniom ludzkim także chrześcijański wymiar. Pierwszy PKS o nazwie „UNITAS” powstał w 1999 roku, przy parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi. Do dzisiaj obejmuje sportowymi działaniami grupę kilkuset dzieci i młodzieży grających w piłkę nożną siatkówkę, koszykówkę, tenisa stołowego (m.in., dziewczęta z sekcji siatkarskiej grają w III lidze państwowej). Organizuje także wiele imprez o zasięgu diecezjalnym i ogólnopolskim.
Duszpasterstwem sportowców w diecezji pelplińskiej zajmuje się również Salezjańska Organizacja Sportowa. Prężnie rozwijają się ośrodki tej wspólnoty przy parafiach w Debrznie, w Chojnicach, w Brusach i w Konarzynach. Specyfika tej wspólnoty nawiązuje do charyzmatu założyciela Zgromadzenia Salezjańskiego — św. Jana Bosco, który stworzył wiele ośrodków pomagających młodym ludziom w twórczym rozwoju.
W skali ogólnopolskiej liczą się szczególnie Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej, stowarzyszenie pijarskie „PARAFIADA” oraz wspomniany „SALOS”.
CHARYZMAT
W związku z tym, że sport jest jedną z popularnych form spędzania czasu przez bardzo wielu ludzi (szczególnie przez młodzież), warto tę dziedzinę życia objąć troską duszpasterską. Wiele osób dorosłych poprzez organizowanie systematycznych treningów i zawodów w różnych dyscyplinach sportowych pomaga dzieciom i młodzieży w zdrowy, trzeźwy i twórczy sposób spędzać czas.
Członkowie PKS – ów zobowiązują się do stałej troski o rozwój swojej osobowości. Hartując i rozwijając swoją tężyznę fizyczną, pragną też zwrócić uwagę na wartości duchowe, decydujące o jakości życia człowieka: postępowanie zgodnie z Bożymi zasadami, szacunek i życzliwość okazywane innym ludziom, uczciwa rywalizacja, gotowość świadczenia pomocy słabszym i potrzebującym.
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO STOWARZYSZENIA?
Jeśli w środowisku parafialnym znajdą się pasjonaci sportowi, pragnący służyć młodym ludziom, mogą się zastanowić nad lokalną bazą do zorganizowania ciekawych działań (np. boiska, świetlice lub sale gimnastyczne). Warto podjąć współpracę ze szkołami oraz Ośrodkami Sportu i Rekreacji.
Procedura założenia Klubu jest prosta – trzeba spełnić warunki prawne, wymagane od wszystkich stowarzyszeń. Po rejestracji w Starostwie Powiatowym otrzymuje się osobowość prawną, pomocną m.in. w pozyskiwaniu środków od władz samorządowych i fundacji na realizację statutowych zadań. Informacji dotyczące formalności związanych z założeniem Klubu, możliwości ciekawego organizowania czasu dzieciom i młodzieży oraz formacji w ramach tej działalności może udzielić diecezjalny duszpasterz sportowców.