Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Ruchy

Parafialne Kluby Sportowe


Diecezjalny Duszpasterz Sportowców
ks. mgr Andrzej Taliński
jedrzejt.kam@wp.pl
HISTORIA

Podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku, papież Jan Paweł II spotkał się w Elblągu z grupą sportowców. Powiedział tam m.in.: „Pozdrawiam w szczególny sposób sportowców i działaczy sportowych, zarówno dawnych, jak obecnych. Cieszę się, że powstaje  coraz  więcej  parafialnych  klubów  sportowych,  które  gromadzą dzieci i młodzież. Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba  sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistnić. Ćwiczenie uwagi, wychowywanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom — to wszystko należy do cnót sportowca. Zachęcam was, młodych  sportowców, abyście w życiu byli zawsze ludźmi prawymi,  uczciwymi,  zrównoważonymi,  ludźmi,  którzy budzą zaufanie”.

W  nawiązaniu  do  tych  słów,  zaczęły  się  pojawiać  –  w  różnych  parafiach  diecezji  pelplińskiej  –  kluby  sportowe, pragnące zintegrować środowiska  sportowe  i  nadać  tym  specyficznym  działaniom  ludzkim  także  chrześcijański  wymiar.  Pierwszy  PKS  o  nazwie  „UNITAS” powstał w 1999 roku, przy parafii pw. Bożego Ciała w Tucholi. Do dzisiaj obejmuje sportowymi  działaniami grupę kilkuset dzieci i młodzieży grających  w piłkę nożną siatkówkę, koszykówkę, tenisa stołowego  (m.in., dziewczęta z sekcji siatkarskiej grają w III lidze  państwowej). Organizuje także wiele imprez o zasięgu  diecezjalnym i ogólnopolskim. 

Duszpasterstwem  sportowców  w  diecezji  pelplińskiej  zajmuje  się  również  Salezjańska  Organizacja  Sportowa. Prężnie rozwijają się ośrodki tej wspólnoty  przy parafiach w Debrznie, w Chojnicach, w Brusach  i w Konarzynach. Specyfika tej wspólnoty nawiązuje do  charyzmatu  założyciela  Zgromadzenia  Salezjańskiego  — św. Jana Bosco, który stworzył wiele ośrodków pomagających młodym ludziom w twórczym rozwoju. 

W skali ogólnopolskiej liczą się szczególnie Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej,  stowarzyszenie  pijarskie  „PARAFIADA”  oraz  wspomniany „SALOS”. 

CHARYZMAT

W związku z tym, że sport jest jedną z popularnych  form spędzania czasu przez bardzo wielu ludzi (szczególnie przez młodzież), warto tę dziedzinę życia objąć  troską  duszpasterską.  Wiele  osób  dorosłych  poprzez  organizowanie systematycznych treningów i zawodów  w różnych dyscyplinach sportowych pomaga dzieciom  i młodzieży w zdrowy, trzeźwy i twórczy sposób spędzać czas. 

Członkowie PKS – ów zobowiązują się do stałej troski  o  rozwój  swojej  osobowości.  Hartując  i  rozwijając  swoją tężyznę fizyczną, pragną też zwrócić uwagę na  wartości duchowe, decydujące o jakości życia człowieka: postępowanie zgodnie z Bożymi zasadami, szacunek i życzliwość okazywane innym ludziom, uczciwa  rywalizacja,  gotowość  świadczenia  pomocy  słabszym  i potrzebującym.

JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO STOWARZYSZENIA?

Jeśli w środowisku parafialnym znajdą się pasjonaci  sportowi, pragnący służyć młodym ludziom, mogą się  zastanowić nad lokalną bazą do zorganizowania ciekawych działań (np. boiska, świetlice lub sale gimnastyczne). Warto podjąć współpracę ze szkołami oraz Ośrodkami Sportu i Rekreacji. 

Procedura założenia Klubu jest prosta – trzeba spełnić warunki prawne, wymagane od wszystkich stowarzyszeń. Po rejestracji w Starostwie Powiatowym otrzymuje się osobowość prawną, pomocną m.in. w pozyskiwaniu środków od władz samorządowych i fundacji na  realizację statutowych zadań. Informacji dotyczące formalności związanych z założeniem Klubu, możliwości  ciekawego organizowania czasu dzieciom i młodzieży  oraz formacji w ramach tej działalności może udzielić  diecezjalny duszpasterz sportowców.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.