Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Ruchy

Ruch Odnowy w Duchu Świętym


Moderator Diecezjalny Ruchu
ks. mgr Mariusz Werner
Koordynator świecki
Bożena Oszmana
Parafie, w których odnajdziesz oddziały i koła KSM
Bytów (św. Katarzyny)
Chojnice (Matki Bożej Królowej Polski)
Chojnice (Szkoła Katolicka)
Czersk (św. Marii Magdaleny)
Człuchów (Matki Bożej Królowej Polski)
Lębork (NMP Królowej Polski)
Starogard Gdański (św. Wojciecha)
Sierakowice (św. Marcina)
Świecie (św. Józefa)
Tczew (św. Józefa)
Tczew (Podwyższenia Krzyża Świętego)
Tczew (NMP Matki Kościoła)
Tuchomie (św. Michała Archanioła)
https://www.odnowa.org/
HISTORIA

Nie jest możliwe wskazanie człowieka – założyciela  Ruchu, gdyż inicjatywę jego powstania przypisuje się  Duchowi Świętemu. Za początek w Kościele katolickim  uznaje  się  dni  skupienia  studentów  i  wykładowców  akademickich od 17 do 19 lutego 1967 r. w Pittsburgu, w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce pierwsze grupy Odnowy powstały z inicjatywy ks. Mariana  Piątkowskiego (Poznań, 1975 r.) i ks.  Bronisława  Dembowskiego  (Warszawa,  1977),  dzisiaj  biskupa, Krajowego Duszpasterza Ruchu.  Na terenie diecezji pelplińskiej pierwsza wspólnota zawiązała się w Starogardzie Gdańskim w 1981 r.

CHARYZMAT

Jest to Ruch w swej istocie służebny i pomocny w realizacji misji powierzonej Kościołowi przez Chrystusa:  ewangelizacji  człowieka,  jego  nawróceniu,  zbawieniu  i  uświęceniu.  Członkowie  Ruchu  głęboko  przeżywają doświadczenie  obdarowania  Duchem  Świętym  i  Jego  łaskami,  zwane  wylaniem  Ducha  Świętego.  Jest  ono  ściśle  związane  z  nawróceniem,  umocnieniem  wiary  i wiernością przykazaniom, a zwłaszcza zdynamizowaniem postawy apostolskiej.

W swej formacji Ruch podkreśla otwartość na działa- nie Ducha Świętego w sakramentach inicjacji chrześcijańskiej: chrzcie, bierzmowaniu i Eucharystii, których pełna  skuteczność zależy nie tylko od mocy sprawczej samych  sakramentów, ale również od sposobu i stopnia osobistego zaangażowania szafarzy i osób je przyjmujących.

Sakramenty sprawowane we wspólnocie w atmosferze uwielbienia i dziękczynienia, są dla Ruchu obfitymi  źródłami łaski, darowanej ku zbudowaniu wspólnoty  wspólnot – Kościoła Świętego. 

Podstawową formą ewangelizacji w Ruchu jest tzw.  Seminarium Odnowy Życia w Duchu Świętym, w czasie  którego uczestnicy przeżywają doświadczenie „chrztu  w  Duchu  Świętym”.  Spotkania  formacyjne  w  małych  grupach są czasem modlitwy, czytania Słowa Bożego  i dzielenia się osobistym doświadczeniem wiary.

FORMACJA

  • Ciągła  formacja  roczna:  cotygodniowe  spotkania  modlitewne, spotkania w grupach dzielenia, spotkania dla animatorów.
  • Formacja  dodatkowa: Seminaria Odnowy Życia w Duchu Świętym, spotkania liderów, ogólnopolskie  kongresy i czuwania.
FORMY POSŁUGIWANIA W PARAFII

  • ewangelizacja:  prowadzenie  Seminariów  Odnowy  i rekolekcji ewangelizacyjnych, ewangelizacja uliczna, organizowanie koncertów ewangelizacyjnych, 
  • uczestnictwo w dziełach zainicjowanych i podjętych  przez wspólnotę parafialną,
  • wolontariat w szpitalach i więzieniach
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO RUCHU?

Aby włączyć się do Ruchu trzeba odkryć sobie pragnienie nowego życia i przyjść na spotkanie grupy modlitewnej w swojej parafii (lub najbliższej istniejącej).