Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci

![]() | Ksiądz odpowiedzialny za Stowarzyszenie w Polsce ks. Grzegorz Górnik MSF |
Odpowiedzialni świeccy Zelatorzy w parafiach | |
Parafie, w których odnajdziesz grupy Białogóra Brzeźno Lęborskie Bytów(św. Katarzyny) Cewice Charzykowy Chojnice (M.B. Królowej Polski) Chojnice (Zwiastowania NMP) Chojnice (Ścięcia św. Jana Chrzciciela) Czersk Człuchów Gniew Kamień Krajeński Kartuzy (Wniebowzięcia NMP) Kościerzyna (Świętej Trójcy) Lębork (św. Jakuba) Lębork (św. Maksymiliana M. Kolbego) Lębork (NSPJ) Łebunia Mosty Nowe n. Wisłą Rozłazino Sierakowice (św. Marcina) Starogard Gd. (św. Wojciecha) Swarożyn Świecie n. Wisłą (św. Andrzeja Boboli) Tczew (św. Józefa) Tuchola (bożego Ciała) Wałdowo Wielka Klonia Wielki Klincz | |
Apostolstwo Dobrej Śmierci Górka Klasztorna 89-310 Łobżenica (067) 286 00 38 | |
www.apostolstwo.pl |
HISTORIA
Dzieło było ściśle związane z Nabożeństwem do Matki Bożej Bolesnej. Stowarzyszenie zatwierdził Pius X w 1908 r. Połączyło w sobie Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci (jego inicjatorami byli o. Charles Auguste Duguey, o. Tillier i o. Girou, 1865 r.) oraz Arcybractwa Dobrej Śmierci (prowadzone przez jezuitów). Twórcą i propagatorem Stowarzyszenia był o. Rondet ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce pierwsze wspólnoty pojawiły się już w 1908 roku. Stowarzyszenie wydaje kwartalnik Nadzieja i Życie.
CHARYZMAT
Stowarzyszenie jest zrzeszeniem modlitewnym, które ma na celu nauczyć dobrego umierania i wyprosić łaskę dobrej śmierci dla siebie i wszystkich członków. Jest otwarte na wszystkich bez wyjątku. Modlitwa to podstawowa troska wspólnoty. Szczególne miejsce zajmuje w niej Eucharystia i Nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej oraz codzienny rachunek sumienia, regularna spowiedź, praktyka dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. W swych modlitwach członkowie Stowarzyszenia polecają Bogu i Matce Najświętszej Kościół, Ojca św., duszpasterzy, misjonarzy, rodziny, ludzi nie- szczęśliwych, uzależnionych i krucjatę w obronie poczętych dzieci.
Zelatorzy (tak nazywają się odpowiedzialni za grupy parafialne w Stowarzyszeniu) starają się rozpowszechnić dzieło i realizować program apostolski – szczególnie w wymiarze modlitwy, ale także dając świadectwo prawego życia.
FORMACJA
Ciągła formacja roczna: spotkania modlitewne raz w miesiącu, uczestnictwo we Mszach św. za zmarłych i żywych członków Stowarzyszenia.
Formacja dodatkowa: uczestnictwo w Nabożeństwie Drogi Krzyżowej, dni skupienia trzy razy w roku w Górce Klasztornej , rekolekcje, pielgrzymki.
FORMY POSŁUGIWANIA W PARAFII
- organizacja pielgrzymek
- modlitwa w intencjach parafii
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO GRUPY
Pierwszy stopień – wystarczy wyrazić zgodę na wpis do Księgi Stowarzyszenia. W ten sposób każdy może korzystać z duchowego bogactwa Apostolstwa.
Drugi stopień – oprócz wpisu zobowiązanie się do odmawiania rano i wieczorem trzy razy „Zdrowaś Maryjo” z dodaniem na końcu: „Matko Boża Bolesna, Patronko Dobrej Śmierci – módl się za nami, św. Józefie – módl się za nami”.
Trzeci stopień – podjęcie zobowiązań, o których mowa w punkcie: CHARYZMAT.