Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej
Baner - Portal internetowy Diecezji Pelplińskiej

Ruchy

Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci


Ksiądz odpowiedzialny za Stowarzyszenie w Polsce
ks. Grzegorz Górnik MSF
Odpowiedzialni świeccy
Zelatorzy w parafiach
Parafie, w których odnajdziesz grupy
Białogóra
Brzeźno Lęborskie
Bytów(św. Katarzyny)
Cewice
Charzykowy
Chojnice (M.B. Królowej Polski)
Chojnice (Zwiastowania NMP)
Chojnice (Ścięcia św. Jana Chrzciciela)
Czersk
Człuchów
Gniew
Kamień Krajeński
Kartuzy (Wniebowzięcia NMP)
Kościerzyna (Świętej Trójcy)
Lębork (św. Jakuba)
Lębork (św. Maksymiliana M. Kolbego)
Lębork (NSPJ)
Łebunia
Mosty
Nowe n. Wisłą
Rozłazino
Sierakowice (św. Marcina)
Starogard Gd. (św. Wojciecha)
Swarożyn
Świecie n. Wisłą (św. Andrzeja Boboli)
Tczew (św. Józefa)
Tuchola (bożego Ciała)
Wałdowo
Wielka Klonia
Wielki Klincz
Apostolstwo Dobrej Śmierci Górka Klasztorna
89-310 Łobżenica
(067) 286 00 38
www.apostolstwo.pl
HISTORIA

Dzieło  było  ściśle  związane  z  Nabożeństwem  do  Matki Bożej Bolesnej. Stowarzyszenie  zatwierdził Pius  X w 1908 r. Połączyło w sobie Stowarzyszenie Matki Bożej  Patronki  Dobrej  Śmierci  (jego  inicjatorami  byli  o. Charles Auguste Duguey, o. Tillier i o. Girou, 1865 r.)  oraz  Arcybractwa  Dobrej  Śmierci  (prowadzone  przez  jezuitów). Twórcą i propagatorem Stowarzyszenia był  o. Rondet ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny. W  Polsce  pierwsze  wspólnoty  pojawiły  się  już  w 1908 roku. Stowarzyszenie wydaje kwartalnik  Nadzieja i Życie.

CHARYZMAT

Stowarzyszenie jest zrzeszeniem modlitewnym, które ma na celu nauczyć dobrego umierania i wyprosić  łaskę dobrej śmierci dla siebie i wszystkich członków.  Jest otwarte na wszystkich bez wyjątku. Modlitwa to  podstawowa troska wspólnoty. Szczególne miejsce zajmuje w niej Eucharystia i Nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej oraz codzienny rachunek sumienia, regularna  spowiedź, praktyka dziewięciu pierwszych piątków  miesiąca. W swych modlitwach członkowie Stowarzyszenia  polecają  Bogu  i  Matce  Najświętszej  Kościół,  Ojca św., duszpasterzy, misjonarzy, rodziny, ludzi nie- szczęśliwych, uzależnionych i krucjatę w obronie poczętych dzieci. 

Zelatorzy (tak nazywają się odpowiedzialni za grupy  parafialne w Stowarzyszeniu) starają się rozpowszechnić  dzieło i realizować program apostolski – szczególnie  w wymiarze modlitwy, ale także dając świadectwo prawego życia. 

FORMACJA

Ciągła formacja roczna: spotkania modlitewne raz  w miesiącu, uczestnictwo we Mszach św. za zmarłych i żywych członków Stowarzyszenia.

Formacja dodatkowa: uczestnictwo w Nabożeństwie Drogi  Krzyżowej,  dni  skupienia  trzy  razy  w  roku  w Górce Klasztornej , rekolekcje, pielgrzymki.

FORMY POSŁUGIWANIA W PARAFII

  • organizacja pielgrzymek 
  • modlitwa w intencjach parafii
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO GRUPY

Pierwszy stopień – wystarczy wyrazić zgodę na  wpis do Księgi Stowarzyszenia. W ten sposób każdy  może korzystać z duchowego bogactwa Apostolstwa.

Drugi stopień – oprócz wpisu zobowiązanie się do  odmawiania rano i wieczorem trzy razy „Zdrowaś Maryjo” z dodaniem na końcu: „Matko Boża Bolesna, Patronko Dobrej Śmierci – módl się za nami, św. Józefie –  módl się za nami”.

Trzeci  stopień  –  podjęcie  zobowiązań,  o  których  mowa w punkcie: CHARYZMAT.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.