Biskup Ryszard KasynaDoktor obojga praw, Adwokat Roty Rzymskiej, Członek Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, Członek Rady Prawnej Episkopatu, Członek Komisji Duchowieństwa Episkopatu, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza, Członek Komisji Mieszanej: Biskupi – Wyżsi Przełożeni Zakonni.

Urodzony 28 września 1957 w Nowym Stawie. Wyświęcony na kapłana 24 stycznia 1982 w Gdańsku. Mianowany biskupem tytularnym Dices oraz biskupem pomocniczym arcybiskupa metropolity gdańskiego dnia 24 stycznia 2005. Konsekrowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku 2 kwietnia 2005. Mianowany biskupem diecezji pelplińskiej 27 października 2012. Ingresu do Katedry Pelplińskiej dokonał 8 grudnia 2012 roku.

Rezydencja:

Ogród Biskupi 2, 83-130 Pelplin

tel. 58 536 17 77; fax 58 536 13 82

Sekretarz: ks. Marcin Kunda

Ogród Biskupi 2, 83-130 Pelplin

Kierowca: Wojciech Grabowski

Życiorys

Biskup Ryszard Kasyna urodził się 28 września 1957 roku w Nowym Stawie, w rodzinie robotniczej, jako najstarszy syn z czwórki dzieci Ireny i Franciszka. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, a po jego ukończeniu w 1976 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Gdańskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 stycznia 1982 roku w katedrze oliwskiej z rąk bp. Lecha Kaczmarka. Od 3 lutego 1982 roku pracował jako wikariusz i katecheta w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

W roku 1985 bp Tadeusz Gocłowski skierował go do Rzymu na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego. Dnia 24 czerwca 1991 roku na podstawie rozprawy na temat odpustów w nowym prawodawstwie kanonicznym, napisanej pod kierunkiem ks. prof. José F. Castaño na Wydziale Obojga Praw Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie, uzyskał stopień doktora »in utroque iure«. Natomiast w roku 1992, po ukończeniu trzyletniego Studium Rotalnego w Trybunale Roty Rzymskiej, uzyskał tytuł Adwokata Roty Rzymskiej.

1 lutego 1993 roku rozpoczął pracę w Gdańskim Trybunale Metropolitalnym jako pomocniczy wikariusz sądowy (wiceoficjał), zaś 28 czerwca 1996 jako wikariusz sądowy (oficjał). Ponadto w lutym 1993 roku rozpoczął wykłady z prawa kanonicznego w Gdańskim Seminarium Duchownym.

Dnia 24 stycznia 2005 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gdańskiej (tyt. Dices). Święcenia biskupie otrzymał z rąk nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Józefa Kowalczyka dnia 2 kwietnia 2005 roku. W herbie biskupim wpisał słowa z Drugiego Listu św. Jana Apostoła: In veritate et caritate – W prawdzie i miłości.

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Prawnej i Komisji Duchowieństwa, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza.

15 grudnia 2009 roku został mianowany przez Ojca Świętego Benedykta XVI członkiem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Dnia 27 października 2012 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem pelplińskim. Ingres do Bazyliki katedralnej w Pelplinie odbył się 8 grudnia 2012 roku.

Oficjalna witryna Diecezji Pelplińskiej 2015 - 2017 | Projekt i realizacja: Seweryn Sildatk