Diecezja

Franciszkański Zakon Świeckich

Przełożony Rady odpowiedzialny za Wspólnotę w rejonie
br. Michał Rynkowski
Parafie, w których odnajdziesz grupy
Kartuzy (Wniebowzięcia NMP)
Kościerzyna (Świętej Trójcy)
Lębork (św. Jakuba Ap.)
Sierakowice (św. Jana Chrzciciela)
Starogard Gd. (św. Mateusza)
Tczew (św. Józefa)
Wygoda
Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów
ul. Wałowa 28, Gdańsk
HISTORIA

Franciszkański Zakon Świeckich powstał we Włoszech w 1221r. a jego założycielem jest św. Franciszek  z Asyżu.

CHARYZMAT

Św. Franciszek założył III Zakon z myślą o wszystkich,  którzy chcieli naśladować Jezusa ubogiego, pokornego  i posłusznego Ojcu w środowisku, w którym żyli do  tej pory. Z Ewangelii uczynił pierwszą regułę swego zakonu. Z racji swego powołania członkowie Zakonu dążą do  osiągnięcia czystości serca, aby w sposób wolny oddać  się miłości Boga i braci. „Reguła życia Franciszkanów  Świeckich jest następująca: zachować Ewangelię Pana  naszego Jezusa Chrystusa, (ubogiego, pokornego i po- słusznego Ojcu) naśladując św. Franciszka z Asyżu,  dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia  w odniesieniu do Boga i ludzi.”

Formacja składa się z czterech etapów:

1. postulat: (trwa pół roku) czas na zapoznanie się  z zasadami życia duchowego, żywotem św. Franciszka i duchowością franciszkańską oraz pogłębienie  znajomości Ewangelii i katechizmu;
  2. nowicjat: czas na to, by zapoznać się z Regułą i nauczyć się nią żyć stosownie do swego stanu;
  3. profesja: uroczyste przyrzeczenie zachowania Reguły;
  4. formacja ciągła: (patrz: poniżej).

Zakon wydał wielu świętych i błogosławionych.

FORMACJA

Ciągła formacja roczna: codzienna Liturgia Godzin,  comiesięczne spotkania formacyjno-modlitewne,  kwartalne dni skupienia.

Formacja dodatkowa: dwa-trzy razy w roku rekolekcje zamknięte, coroczny zjazd na Jasnej Górze.

FORMY POSŁUGIWANIA W PARAFII

• świadectwo własnym życiem
  • włączenie się w działalność apostolską na miarę potrzeb  parafii
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO GRUPY

Należy zwrócić się z prośbą o przyjęcie do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich do miejscowej wspólnoty  lub zgłosić się pod wskazany niżej adres.