Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej

Odpowiedzialna za Stowarzyszenie w prowincji: Siostra Jolanta Brandyk, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo | |
Parafie, w których odnajdziesz grupy Tczew (św. Józefa) Wielkie Walichnowy | |
www.mlodziezmaryjna.pl |
HISTORIA
Stowarzyszenie Młodzieży Maryjnej ma swoje źródło w objawieniach Matki Bożej św. Katarzynie Laboure z 18 na 19 lipca 1830 r. Katarzyna tak relacjonuje spowiednikowi księdzu Aladel życzenie Matki Bożej: „Matka Najświętsza chce by Ksiądz zapoczątkował Stowarzyszenie, któremu przyrzeka wiele łask. Ksiądz będzie jego założycielem i dyrektorem. Będzie to stowarzyszenie Dzieci Maryi”
Założenie Stowarzyszenia zostaje powierzone Zgromadzeniom Wincentyńskim, pracującym wśród ubogich. Matka Boża pragnęła, by najuboższa młodzież mogła się spotykać i otrzymywać formację chrześcijańską (ze szczególnym akcentem na maryjność) i ogólnoludzką.
Stowarzyszenie zatwierdził Pius IX 20 czerwca 1847. Już w pierwszych dziesięcioleciach istnienia Stowarzyszenia Dzieci Maryi uczestniczyły w tzw. misjach dzielnicowych, prowadziły też ożywioną działalność społeczną i charytatywną: ośrodki dla dzieci z ulicy, kursy zawodowe, kasy emerytalne… Warto też wspomnieć, że pierwsze w świecie związki zawodowe kobiet zostały założone prze szarytkę i kilka członkiń Stowarzyszenia. Powstają też ośrodki sportowe – wychowanie fizyczne okazuje się skutecznym sposobem dotarcia z Ewangelią do dzieci ulicy.
Międzynarodowy statut Stowarzyszenia został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską 2 lutego 1999 r. Dziś Stowarzyszenie działa w ok. 50 krajach Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Trudno podać całkowitą liczbę członków – szacuje się ją na ok. dwieście tysięcy osób. Stowarzyszenie jest zarejestrowane w Papieskiej Radzie ds. Świeckich. Pierwszy akt erekcyjny Stowarzyszenia w Polsce został wydany w 1852 r. Czasy zaborów nie sprzyjały jednak rozwojowi Stowarzyszenia. Czas rozkwitu działalności przypada na okres międzywojenny. Organizowano wówczas zjazdy, pielgrzymki i wycieczki, wygłaszano referaty, prowadzono biblioteki, otaczano opieką chorych i ubogich, zwłaszcza dzieci, a w celu zdobycia funduszów na działalność charytatywną i własną organizowano loterie i przedstawienia. Po wojnie siostry szarytki starały się zbierać młodzież, jednak niemożliwa była współpraca ogólnokrajowa. 29 stycznia 1992 r. Konferencja Biskupów Diecezjalnych udzieliła zezwolenia na prowadzenie działalności Dzieci Maryi we wszystkich diecezjach oraz zatwierdziła statut Stowarzyszenia.
CHARYZMAT
Celem Stowarzyszenia jest prowadzenie jego członków do Chrystusa przez wychowanie w wierze i życiu modlitwy, pogłębione nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej i szerzenie Jej kultu oraz budzenie i rozwijanie ducha apostolskiego w służbie ubogim. Członkowie Stowarzyszenia zobowiązują się żyć Eucharystią, czytać Pismo św. i odmawiać różaniec.
Stowarzyszenie uwzględnia w swych programach formacyjnych wskazania duszpasterskie Kościoła. Współpracuje z innymi grupami wchodzącymi w skład Rodziny Wincentyńskiej. Stowarzyszeniem opiekują się Siostry Miłosierdzia św. Wincentego á Paulo. Świętem patronalnym jest Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.
FORMACJA
Ciągła formacja roczna: cotygodniowe spotkania formacyjne w roku szkolnym w trzech grupach wiekowych.
Formacja dodatkowa: uczestnictwo w nabożeństwach maryjnych; dwa razy w roku zjazd grup z terenu prowincji; wakacyjne obozy formacyjne, rekolekcje zamknięte, pielgrzymki.
FORMY POSŁUGIWANIA W PARAFII
- pomoc osobom starszym i samotnym
- zaangażowanie w duszpasterstwo w parafii
- organizacja jasełek, misteriów
- przygotowanie liturgii
JAK WŁĄCZYĆ SIĘ DO GRUPY
Do Stowarzyszenia mogą należeć dziewczęta i chłopcy, chcący żyć duchem maryjnym. Członkowie (dzieci i młodzież) formowani są w trzech grupach wiekowych: Dzieci Maryi Młodsze (od 9 do 11 lat), Dzieci Maryi Starsze (od 12 do 14 lat) i Młodzież Maryjna (powyżej 15 lat).
Zewnętrznym znakiem rozpoznawczym przynależności do poszczególnych grup jest kolor wstążki, na której nosi się Cudowny Medalik: różowy dla najmłodszych, później zielony, wreszcie niebieski. Młodzież otrzymuje Medal podczas specjalnej uroczystości, po akcie oddania się Matce Bożej.